Vítejte na Australia 2005 - 2008
 
    


Menu
· Domů
· Ankety
· Doporučte nás
· Články
· Články Archiv
· Fotogalerie
· Downloads/Ke stažení
· Kurzovní lístek ČNB
· Napište nám...
· Návštěvní kniha
· Přihlášení - Menu
· Satelitní Mapa
· Smajlíci / Smilies
· Statistika webu
· Top 10
· Zajímavé odkazy
· Otestujte si svoje geografické znalosti



Články z cest

Australia
Jak ovládat náš web
Doprava v Sydney
Slunce, opalování a pláže
Co vás může potkat na silnici
Domácnost, nákupy a trocha alkoholu
Nejen vodou živ je člověk
Australia Day 2007, Pebbly Beach & Jervis Bay
Heartbreak Ridge Paintball
A1 Grand Prix Sydney
Queen Mary 2 & Queen Elizabeth 2
Formula 1 ING Grand Prix Melbourne 2007
Earth Hour – 60 Minutes
Great Ocean Road
Sydney Harbour Bridge
USS Kitty Hawk (CV-63)
Whale watching – Pozorování velryb
Gold Coast – Zlaté pobřeží
Airbus A380
Australian International Motor Show
Hunter Valley
Sydney-Hobart Race
Queen Victoria & Queen Elizabeth 2
Captain Cook Coffee Cruise
Je rajče ovoce nebo zelenina? Jak odstraníme skvrny od červeného vína?
Australian Trip NT & QLD
Veselé Velikonoce aneb co se jinam nevešlo...
Fort Denison
Sydney Opera House
Mardi Gras - festival gayů a lesbiček
Australské vlajky
Maritime Museum
Pobřežní procházka Bondi - Coogee
Czenglish, aneb tohle vás ve škole nenaučí
Sydney Olympic Park - Kola
Jak jsme (ne)dostali víza do USA, ale do Číny
Výlet do hlavního města Canberra
Minus 5 Bar
V Austrálii se žije blaze
New Zealand
  Deníček I.část
  Deníček II.část
  Deníček III.část + doporučení na cestu
  Nový Zéland vybírá novou státní zástavu
Japan
  Deníček I.část
  Deníček II.část
  Zajímavosti a rady na cestu
Singapore
  Deníček Singapur
  Zajímavosti a rady na cestu
Malaysia
  Deníček Malajsie
  Zajímavosti a rady na cestu
Thailand
  Deníček Thajsko
  Zajímavosti a rady na cestu
Laos
  Na skok do Laosu
Fiji
  Deníček Fiji
Hong Kong
  Deníček z cesty
  Praktické rady a zajímavosti – Hong Kong
Macau
  Výlet do Macau
  Praktické rady a zajímavosti – Macau
China
  Čína I.část; Peking, Xian
  Čína II.část; Chengdu, Shanghai
Czech Republic
  Letadla, auta, vlaky, lodě a autobusy
  Registrační značka s vlastním motivem?
  Zastavili se u nás kamarádi ze Slovenska
  PF 2009 aneb co se jinam nevešlo
  Ukradli Vám mobil? Poradíme, co dělat
  Registrační značka s vlastním motivem 2
United Kingdom
  Manchester
Slovakia
  Vysoké Tatry
Austria
  Drávská cyklostezka - Drauradweg
Sri Lanka
  Deníček Srí Lanka
Turkey
  Připravujeme
Hungary
  Balaton - Moře našich rodičů
Slovenia
  Připravujeme
Romania
  Připravujeme
Denmark
  Připravujeme



Statistiky
TOPlist


ikonka Google Pagerank
ikonka S-rank
Alexa Rank
ikonka Jyxorank
TOPlist Counter.cz


Weather / Počasí

 
Sydney Opera House

  Publikováno: Čtvrtek, 10.04. 2008 - 10:00:00
     Autor: Hexaghon    Téma:


Sydney Opera House



Historie Sydney Opera House se zacala psat roku 1955, kdy byla vladou NSW ( New South Wales – Novy Jizni Wales ) a jejim premierem J.J.Cahillem vypsana mezinarodni soutez na design budovy opery. Podle zadani mela budova disponovat jednim salem pro 3000 divaku a jednim mensim pro 1200 divaku.
Celkem prislo 233 navrhu z 23 zemi. Jako vitezny byl vybran roku 1957 navrh, jehoz tvurcem byl pomerne malo znamy dansky architekt Jørn Utzon. Tento navrh byl sice nejoriginalnejsi, ale jak se take pozdeji ukazalo, pomerne drahy. Stavbou byla poverena britska firma Ove Arup and Partners.
Prace na stavbe zapocaly roku 1959 na miste zvanem Bennelong Point na miste byvaleho tramvajoveho depa.
Roku 1965 vsak doslo k vymene australske vlady. Ta byla nespokojena zejmena s vysokymi vydaji na stavbu, ktere uz v te dobe vyrazne prekracovaly puvodni rozpocet. Puvodni odhad byl 7 milionu dolaru, a po dokonceni se konecna cena vysplhala na neuveritelnych 102 milionu dolaru.

Pro neustale spory s vladou australskeho svazu se Utzon i pres pokrocile stadium stavby rozhodl v roce 1966 rezignovat na jeji dokonceni.
Stavba po jeho rezignaci byla sverena australskym architektum, kteri ne vzdy respektovali puvodni plany ( rovnez se traduje, ze si Utzon nektere plany odvezl zpet do Danska ), coz se projevilo zejmena na podobe interieru. Doslo i ke zmenam v povaze cele budovy a proto neni mozne uvadet zde ta nejvetsi operni dila, u kterych je podminkou pouzivani velke divadelni techniky. Sal, ktery se nyni pouziva jako operni, byl puvodne urcen pro cinohru a tak nemá dostatecne velke orchestriste. Velky sal zase nema dostatecne technicke vybaveni pro tyto produkce.

Velka budova ma tedy prostornou koncertni sin, ktera se pro operu nehodi, a mensi se hodi jen pro drobnejsi dila. Proto navzdory sve slave (dane hlavne unikatnim exterierem) neni Opera v Sydney opernimi znalci prilis ocenovana.

Ale dost negativismu. Pres vsechny problemy byla opera po dlouhych letech stavby roku 1973 dokoncena a 20/10/73 kralovnou Elizabeth II. otevrena. Jeste pred oficialnim otevrenim musely probehnout zkousky zvuku a tak se prvni testovaci koncert konal jiz 17.prosince 1972 a prvni verejny koncert se odehral v koncertnim salu, kde Birgit Nilsson zpivala Wagnera za doprovodu Sydneyskeho symfonickeho orchestru.
Opera je vysoka 67 metru a hlavni sal je 2 metry pod hladinou more. Soustava skorepinovych strech vazi 145 995 tun a a je pokryta 1 056 000 kusu pri desti samoumyvatelnych dlazdicek ze Svedska. Opera ma 6223 metru ctverecnich skla dovezeneho z Francie.
Jelikoz stavba takovehoto typu vyzaduje nemale financni prostredky, napriklad spoje betonovych zeber vykazaly zivotnost pouhych 10 let misto odhadovanych 20, byl v roce 1989 ucinen odhad opravy a urdzbu v hodnote 86 milionu dolaru. To uz by se pomalu vyplatilo postavit Operu novou.

V cervenci roku 2005 byla Sydney Opera House zapsana na seznam Australskeho kulturniho dedictvi a 28.cervna 2007 ji zapsalo UNESCO na seznam Svetoveho kulturniho dedictvi. Jedna se o prvni stavbu zapsanou na tento seznam jeste za autorova zivota.
Seznam Svetoveho dedictvi UNESCO je k videni zde, jsou zde vsechny staty vcetne Ceske republiky

I my jsme si konecne udelali cas na prohlidku tohoto jedinecneho symbolu Sydney. Ve stejny den, kdy jsme navstivili pevnost Denison, jsme stihli i prohlidku utrob Sydney Opera House. Nutno priznat, ze vnitrek Opery az na urcita mista a pasaze neni zadnym skvostem. Vsude je videt neomitnuty beton, tak jak to bylo postaveno. Svym zpusobem to ma i sve kouzlo, kdyz muzete videt samotna betonova zebra, ktera nesou strechu pripominajici vetrem nadmute plachty.

Prohlidkou ( tzv. Essential Tour ) jsme navstivili vsechny saly, ktere byli k dispozici.
Zacalo se Dramatickym divadlem ( Drama Theatre ), ktery ma nekolik zvlastnosti. Jednak pokud pujdete na predstaveni prave sem, vezmete si zachrannou vestu zejmena pokud mate sedacky v 1-4 rade. Ty jsou totiz pod hladinou oceanu. Druhou zvlastnosti je chlazeni salu. Neprobiha klasickou klimatizaci, protoze ta by zejmena divaky ve vyssich radach rusila hlukem. Proto je sal chlazen pomoci hlinikovych panelu, ktere jsou napojeny na system trubek, ve kterych cirkuluje chlazena voda. Diky tomu dochazi ke klasicke cirkulaci vzduchu – teply jde nahoru a studeny dolu. Treti zajimavosti je, ze podium se v pripade potreb dokaze vysunout az 3m dopredu. Listky na predstaveni tance muzete sehnat za $45, jina predstaveni jsou cca za $70. Ceny pro vsechna sedadla jsou stejna, takze kdo driv prijde, ten driv mele. Tedy bere.
The Studio ( tohle snad preklad nepotrebuje ) je divadlo ctvercoveho pudorysu pro zhruba 400 divaku, pricemz divaci sedi jako v Koloseu - kolem dokola jeviste. Tato scena je urcena zejmena mladym umelcum a listky se daji sehnat za $30.
Potom jsme prosli foyer, kde se zrovna pripravovala V.I.P. party pro jistou nejmenovanou pojistovaci spolecnost, a pokochali jsme se pohledem na zaliv a projizdejici lode.
Ve vetsi budove ( pokud se na Operu podivate shora, pochopite o cem mluvim ) se tedy skryva koncertni hala, pro 2679 divaku. Tam smerovali nase dalsi kroky. Cely sal je pro lepsi akustiku oblozen drevem. Drevene jsou i sedacky ( tedy samozrejme polstrovani drevene neni ).
I tady probihala horecna priprava na tu VIP party a tak jsme byli i svedky testovani zvuku.
Pote nasledoval prechod z jedne budovy do druhe. Ve druhe budove na nas totiz cekal operni sal. Prestoze se jedna o operni sal pomerne maly ( vejde se sem “pouhych” 1547 divaku, zatimco treba Metropolitni Opera v New Yorku pojme az 3995 divaku ), dokazi se diky technice na jevisti za den odehrat 2 naprosto rozdilna operni predstaveni. Tento sal je ale i pomerne casto vyuzivan pro balet. Cely strop je sice oblozen drevem, ale je natren na cerno, aby divakovu pozornost nic nerozptylovalo a mohl se v klidu venovat deni na jevisti. Pomerne cerstve zde byl blizko u stropu instalovan prekladac zpivaneho textu. Pokud ale budete prilis casto sledovat text, zase vam ujde to, co se deje na podiu. Tak nevim…
Operni sal byl v podstate i zaver cele prohlidky, ktera trvala neco malo pres hodinu a pul. Skoda jen, ze v salech byl zakaz foceni. Proto fotografie vnitrku jsou pouze stazene z internetu.

V prumeru navstivi Operu rocne 4.5 milionu lidi, pricemz asi 1.5 milion jsou ucinkujici. Cena za prohlidku je $32 za dospeleho ( my meli studentskou slevu za $24 a $18 se plati za dite. )



Publikoval: Hexaghon

 


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.


Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora Hexaghon
Je rajce ovoce nebo zelenina? Jak odstranime skvrny od cerveneho vina?



Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3
Účastníků: 2

Dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné



Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek




"Sydney Opera House" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.








Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.





Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund

Nahoru