| Dánsko rady a zajímavosti na cestu | |
| Publikováno: Středa, 21.08. 2024 - 18:17:25 Autor: Hexaghon
Téma:
|
|
|
Dánsko – rady a zajímavosti na cestu
Zkusili jsme pro vás vybrat pár zajímavostí, se kterými jsme se na našem putování Dánskem setkali.
Základní informace
Dánské království neboli Kongeriget Danmark, jehož hlavním městem je Kodaň, je konstituční monarchií. Rozkládá se na na 500 ostrovech a jednom poloostrově.
Povětšinou se setkáte s takovou zjednodušenou mapou Dánska, ale patří k němu také Faerské ostrovy a Grónsko, které mají autonomní status a značnou míru nezávislosti. Rovněž se často zapomíná na ostrov Bornholm, který svou polohou evokuje spíše vlastnictví Švédska nebo Polska.
Země je poměrně plochá s převládajícími nížinami. „Nejvyšší“ kopec Dánska je Møllehøj (170,86 m.n.m.) Najdete ho na západní části Jutského poloostrova. Tento kopec byl prohlášen nejvyšším po měřeních v roce 2005. Do té doby za něj byl považován kopec Yding Skov (170,77 m). Ve stejné oblasti leží ještě jeden podobný, Ejer Bavnehøj (170,35 m). Pro porovnání, třeba Říp má 461 m.n.n.
Naopak jedno prvenství by tu bylo. Lammefjord je nejen nejnižším bodem Dánska (-7 m.p.m.), ale vůbec nejnižším bodem v Evropské unii
Podle The Legatum prosperity indexTM z roku 2023 patří obyvatelé Dánska k nejspokojenějším na světě. Jak je patrné z našeho článku z roku 2010 to byla Austrálie, která je nyní až na 13 místě. Dánsko bylo tehdy deváté. Mimochodem, ČR byla tehdy na 23. místě a za těch řekněme 13 let, jsme se zvládli propadnout o 2 místa.
Doprava
Doprava autem v Dánsku je na pohodu. Na dánských silnicích se mimo město smí
|
Kontrola prdění :-D |
nejvýše 80, ve městech 50 a na dálnici jen 110, místy 130. Člověk s tím musí dopředu počítat především na západním pobřeží, kde kromě Esbjergu není dálnice nikde. Snad v každé vesničce je na začátku radar, měřící rychlost s textem DIN FART (vaše rychlost). Mimochodem v angličtině „fart“ znamená prd. Radary ale snad měří tu rychlost.
Další zajímavostí, se kterou se setkáte ve vesničkách poměrně běžně, jsou retardéry. Cedule o jejich počtu se nachází také hned u vjezdu do obce. Sebemenší a sebeodlehlejší ves jako má radar, má i retardér. Skoro to vypadá, že ves, co nemá retardér, jako by nebyla. A samozřejmě čím víc retardérů, tím víc Adidas.
Pokud máte elektroauto, nebude to pro vás absolutně žádný problém. Na každé čerpací stanici najdete kromě běžného paliva i minimálně 4 nabíječky. Nabíjecí i čerpací stanice jsou většinou bez obsluhy a bez nějakých prodejen okolo. Prostě načerpej energii do svého vozu, zaplať a jeď.
Další možností, jak cestovat, a to buď na dálku nebo lokálně jsou vlaky. My jsme tento dopravní prostředek využívali především v Kodani a pak na cestě z dánské Kodaně do švédského Malmö. Jízdenky jsou k zakoupení na stránkách Dánských státních drah DSB, nebo
|
Copenhagen Card |
v automatech na nádražích. Například naše jedna cesta z Brøndbyøster na København H stála 30 DKK dospělého (x2) a 15 DKK dítě do 15 let. Celkem tedy 75 DKK a cesta trvala 17 minut. No není to zrovna málo, a ještě se musíte vrátit…
Pokud zůstáváte např. v Kodani více dní a máte zájem projít si všechny zajímavosti co skýtá, pak je třeba pro vás tou pravou volbou karta Copenhagen Card Discover nebo HOP. Discover v sobě schovává návštěvu 80 atrakcí
v ceně, ještě zdarma dopravu po městě, dopravu na letiště. Stojí ale 499 DKK (cca 1500 Kč). Druhá varianta HOP má v sobě 40 atrakcí a možnost využití HOP on HOP off autobusů. Tahle stojí 575 DKK (1725 Kč).
Co ale důrazně doporučujeme, je aplikace DOT Tickets.
Ke stažení na Google play nebo Apple App Store. Aplikace byla vyvinuta společností Din Offentlige Transport s cílem vytvořit lepší a soudržnější systém veřejné dopravy na ostrovech Sjæland, Lolland, Møn a Falster (všechny jsou na jih od Kodaně). Každopádně je to super, nehledat kde lístek koupit, ale koupíte ho jednoduše v aplikaci a tam ho i zaplatíte.
V případě, že budete svoji trasu plánovat jako my, s přeplutím přes Mecklenburský záliv, pak doporučujeme se obrátit na společnost Scandlines a její appku, kde budete mít všechno přehledně uloženo až do momentu vaší plavby. Ke stažení ji najdete Google play nebo Apple App Store
Jídlo, pití, nakupování
V Dánsku se platí dánskou korunou a ta se dále dělí na 100 øre. V referendu v roce 2000 odmítli Dánové přijetí eura. Rozhodně nikde, tedy až na jedno místo – Marselisborg Deer Park, kde jsme kupovali mrkev pro jeleny, není žádný problém platit kartou anebo případně i eurem. Vrátí vám pochopitelně v dánských korunách. Nákupy v Dánsku nejsou pro Čechy víceméně výhodné, a ve srovnání s Českem je tu poměrně draho. Pouze snad mořské plody a ryby vychází trochu levněji, a to díky dánským vodám. Kurz koruny nás v době návštěvy vycházel 1 DKK = 3,20 CZK, ale pro zjednodušení jsme všechno násobili třemi. Teď (04/08/2024) je kurz 1 DKK = 3,40 CZK.
Nakupování je stejné jako u nás. Většinou se jedná o supermarkety, kterých ale v Dánsku ale výrazně méně něž u nás. K nerozšířenějším řetězcům patří Netto, Lidl, Brugsen nebo SuperBrugsen a nejlevnější je asi Rema 1000. Na opačném konci cenového spektra jsou minimarkety 7-Eleven.
|
Čerpací stanice ve vší jednoduchosti |
Pokud budete cestovat autem jako my, pak vás nákladově bude asi nejvíc zajímat cena paliva. Cena benzínu (sorry , ale naftu nesledujeme ) se pohybovala od nejlevnějšího na západním pobřeží za 13,98 DKK (44,73 Kč) až po hlavní město Kodaň za 14,59 DKK (46,68 Kč). My jsme ale už v základní kalkulaci počítali s horší variantou a to €2 / litr, takže jsme vlastně ušetřili.
Dánsko je poměrně ekologicky zaměřené, a tak se setkáte například se zálohou na plechovky nebo PET lahve. Většinou jde o 1-2 DKK (cca 3-7 Kč), které při vrácení do obchodu dostanete zpět.
Je tu ale celkem liberální postoj k alkoholu. Mladiství mohou pít již od 16 let. Přesněji řečeno od 16 let mohou alkohol nakupovat v obchodech. Alkohol v restauracích je povolen až od 18 let. No tak co, naleju se doma, ne?
V restauracích dávat spropitné není obvyklé a většinou je stejně již zahrnuto v celkové ceně. Samozřejmě o cenách se nikde nesmlouvá a jsou pevně dány samotnými Dány.
Představu o cenách jednotlivých potravin si dokážete zjistit například z letáků jednotlivých supermarketů.
Pokud ale neradi pročítáte letáky obchodních řetězců, pak doporučujeme navštívit stránku Numbeo.com kde se po výběru státu dozvíte průměrné ceny, a i cenové rozpětí, s jakým se můžete setkat.
Mimo to v Dánsku v každé menší, či větší vesničce nebo městečku, najdete někoho, kdo prodává něco ze zahrádky nebo z políčka, včelaře prodávajícího med, květiny řezané i v květináčích nebo prostě někoho, kdo se chce zbavit nějakého haraburdí z kůlny nebo stodoly. Nutno podotknout, že je všechno vystaveno u silnice a bez prodávajícího. Je tam jen kasička a zboží. Přestože to vypadá nehlídané, většina krámků a stánků je pod kamerami. Každému přijde něco vhod. Ani my jsme neodolali, a zakoupili něco ovoce, zeleniny a med místního včelaře (mimochodem byl mňam mňam). Ceny jsou vždy u zboží jasně vyznačeny a placení probíhá primárně hotovostí nebo přes MobilePay. My, protože dánskou hotovostí nedisponujeme, platíme nakonec v eurech. Snad se na nás majitel nezlobil.
A co je to ten MobilePay? Jedná se o jednoduchou platbu přes aplikaci.
Dostupná např. na Google play nebo Apple App Store Je to aplikace pro všechny druhy plateb. Můžete platit v obchodě, online nebo v jiných aplikacích. Rovněž můžete poslat peníze i někomu, koho neznáte. Tedy právě na tyhle případy nákupu ideální. Má to ale pro našince jeden háček. Aplikace vyžaduje registraci a bohužel přes dánské telefonní číslo. Takže sorry.
Máme ale pro vás jinou alternativu. Pokud nejste 100 let za opicemi, určitě jste již slyšeli
o REVOLUT. Ke stažení Google play nebo Apple App Store. Jedná se o platební kartu (virtuální a může být i
fyzická), která umožňuje platby ve více než 30 měnách za fajnové kurzy a nízké poplatky. Výhoda je tak především v okamžitém převodu a platbě v místní měně. Rozhodně vyzkoušejte, my jsme tak projeli celé Dánsko a Švédsko.
Směnárny asi potřebovat nebudete, ani my jsme je nehledali. Každopádně bych hledal ve větších městech a na místech jako letiště, nádraží atp. Bankomaty nejsou problém, ale ani tyhle přístroje jsme nevyhledávali.
Jazyk
Přestože je jediným oficiálním jazykem dánština, velká většina Dánů umí anglicky, a víc než polovina lidí také německy. Malá část Dánů mluví švédsky nebo norsky, většina jich však těmto jazykům rozumí. Podle průzkumů rozumí Dánové více Norům než Švédům (zajímavé je, že i Švédové rozumí lépe Norům než Dánům).
Vlajka
Dánové jsou na svoji vlajku náležitě pyšní a uvidíte ji naprosto všude. Od výzdoby na jednotlivých domech, v ulicích, ale i žádná párty se neobejde bez vlajek, takže ji dáte klidně i na narozeninový dort. Údajně podle legendy spadla z nebe při bitvě u dnešního Talinnu v Estonsku roku 1219. Díky tomu nakonec dánská vojska zvítězila.
Legenda je sice velmi populární, ale fakta a historické důkazy hovoří trochu jinak. Podle dochovaných důkazů pochází vlajka až ze 14. století. I tak je ale nejstarší státní vlajkou na světě používanou dodnes.
Internet, pošta, elektřina, počasí
Protože jsme v EU, není problém s voláním a daty, funguje to tu stejně jako u nás, podle vašich podmínek u vašeho operátora. Poštu jsme využili, když jsme navštívili Legoland Billund. Kolik stál pohled a známka už tedy nedáme dohromady, ale zadarmo to nebylo.
Každopádně ani tady si neodpustíme užitečnou aplikaci Legoland Billund. Jednak v aplikaci máte schované vstupenky a nemusíte tak nic tisknout a už vůbec tahat s sebou. Prostě spustíte appku, u vstupu vstupenky naskenujete a je to. Další skvělou
vychytávkou je, že vidíte, kolik je na jednotlivých atrakcích lidí a jaká je čekací doba. Podle toho upravíte svoje preference. Krásně je to vidět např. v situacích, kdy začíná pršet a lidi se pochopitelně přesouvají do vnitřních atrakcí. Ke stažení Google play nebo Apple App Store
Co se týče zásuvek, jsou stejné jako u nás, takže žádný problém. Pokud jste ve stanu a budete si bookovat místa na stanování v prostoru s elektřinou, důrazně doporučujeme koupit kempinkovou elektrickou přípojku. Někdy záleží na tom, že od zdroje elektřiny budete trochu dál, a tak není od věci přibalit ještě prodlužovačku.
Jestliže se budete občas pohybovat v divočině, tak jako my, bez možnosti elektřiny, pak je powerbanka nezbytností.
Nejlepší termín je pro návštěvu Dánska v letních měsících, ale ty jsou zároveň bohaté na
srážky, takže je třeba s tím počítat. A jak říká jedno staré dánské přísloví: "neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení". Abyste nikdy nezůstali bez informace, jaké bude počasí, musíme důrazně doporučit ještě jednu aplikaci. Jde o aplikaci DMI – Danish Meteorological Institute, což je něco jako Český hydrometeorologický ústav v ČR. Ke stažení Google play nebo Apple App Store
Co vidět a co neminout?
Rozhodně doporučujeme vidět všechna místa, co jsme viděli i my, a ta najdete ve článcích Dánsko I.. a Dánsko II. a Švédsko.
|
|
| | Publikoval: Hexaghon | |
| |
|
| | | Průměrné hodnocení: 0 Účastníků: 0
| | | | |
|