| Deníček III. NEW ZEALAND 27.12.06-31.12.06 + Doporučení | |
| Publikováno: Středa, 14.11. 2007 - 14:49:45 Autor: Hexaghon
Téma:
|
|
| Deníček III. NEW ZEALAND 27.12.06-31.12.06 + Doporučení
|
|
|
|
|
|
Gabika |
Michal |
Janko |
Zdenek |
Jarmila |
Veronika |
27/12/2006 Streda ( Den Bankovky )
Rano jsme se probudili kromobycejne pozde. Z kempu jsme vyrazili az v 10:20am. Rano se jeste vracime na misto vcerejsiho pozorovani tucnaku. Je tam totiz k videni jedinecna znacka SLOW PENGUINS CROSSING. ( Pomalu, tucnaci prechazi ) A skutecne tomu tak je - vcera, kdyz jsme se vraceli z "predstaveni" tucnaku, nekteri odvaznejsi behali i po silnici. Protoze toho dneska neni na programu mnoho, zustavame ve meste na rozchod. Kazdy voli podle sveho, Janko shani stale mileniovou bankovku pro pratele, a tu take s velkym stestim nachazi ( v nekterych bankach a to i ve velkych mestech ji udajne bankovnici mesice nevideli, jestli vubec ). V bance ANZ mu pani zkontrolovala vsechny kasy, nez ji nasla. Bankovka je normalne v obehu ( hodnota je $10 ), a proto se tezko shani. Je ji limitovany pocet kusu a tak si ji sberatele spise drzi, nez ji pusti do obehu. Kazde 3 mesice pousti banka do obehu asi 50ks, takze treba budete mit take stesti. Dokonce je na ni napsano, ze se jedna o legalni bankovku, aby si jeji drzitel nemyslel, ze je to neplatna bankovka. Ubytovani vzhledem k sezone je pomerne tezke sehnat - v Omarama v Top 10 je plno na chatky, volno je jen na stan. Zkousime stesti ve Twitzel. ( Pro mapu kliknete ZDE ) Protoze ale prsi ( prestava, kdyz zastavujeme autem ) snazime se ziskat chatku, kterou lapneme na posledni chvili, v HIGH COUNTRY HOLIDAY LODGE. Klika. Sranda byla, ze recepcni byla zmatena jak lesni vcela, a prodala nam kabinu, kterou uz meli prodanou. Tak takhle se dela business. Po reklamaci dostavame 3 pokoje po dvou lidech. Ve Twizel je jinak vsechno uplne plne, takze i kdyz je to drazsi, $24.16 p.p. bereme to.
Ujete km za den 180. Celkem 4476.
28/12/2006 Ctvrtek ( Mt.Cook den )
Dneska zase odjizdime na cas, a mame trasu na nejvyssi horu Noveho Zelandu - Mt.Cook ( 3754 m.n.m. ) ( Pro mapu kliknete ZDE ) Po prijezdu nechavame auto na parkovisti za hotelem, a jdeme si vybrat track, ktery pujdeme. Volime asi nejzajimavejsi a nejoblibenejsi, a to HOOKER VALLEY TRACK. Mapka rika, ze je to asi na 3 hodiny tam a zpet. My se ale courame, furt neco fotime, a tak jen cesta k jezeru nam trva 3 hodiny. Na konci tury je pekny vyhled na Mt.Cook a ledovec Hooker, a samozrejme na jezero, ktere tam vznika. Voda sice neni nijak hezka ( co se da taky ocekavat od vody, ktera si to sneruje vsude mozne, a ledovec toho pred sebou vali taky peknou hromadu. Meli jsme ale stesti, nebot jsme videli i nekolik ker, ktere se zrejme ulomily a dopluly az k usti jezera. Cesta zpet nam trva asi 1,5 hodiny. Track neni nijak zvlast narocny, nezapomente si teple obleceni a zejmena nejakou neprofukavou a nepromokavou bundu. Cestou dost fouka, a vitr zene z hor snih, ktery se meni dole na dest, takze dost jakoby mrholi. Celou dobu se drzi nad horami mraky a vyjasnuje se az cestou zpet. Nakonec je tak jasno, ze je Mt.Cook videt i z parkoviste. Takze jsme mohli usetrit cas a pockat na parkovisti . Ale jinak opravdu pekny track, celou cestu nam svitilo slunicko. Nahoru se jde pres 2 zavesene mosty, ktere jiste stoji za videni. Na vyber ale mate k disozici spousty dalsich tracku, od 10ti minutoych az po 4 hodinovy navrat. Zalezi kolik mate casu a co chcete videt. Ubytovani mame zamluveno v kempu Top 10 ve Fairlie, ( Pro mapu kliknete ZDE ) jelikoz nebylo k dispozici misto v chatce a je to maly kemp, zarezervovane mame misto pro stan. Po prijezdu, zjistujeme, ze chatka je k dispozice a ze se vejdeme do 2 kabinek ( jedna za $80 a druha mensi za $60, tedy se slevovou kartickou $126 a to je $21 p.p. ) Maji tu zdarma bezdratovy internet, ale nejak jim to asi zlobi. Dobry signal se da chytit v TV room a na recepci, ale v TV room se mi to nechyta, a v dobe, kdy je recepce zavrena, sedet venku je docela o nemoc. Je asi 12°C. Zitra uz pomalu frcime na Christchurch. Tam je toho dost na programu, takze zase neco zitra.
Ujete km za den 193. Celkem 4669.
29/12/2006 Patek ( Antarctic den )
Kdyz tak pisu to slovo "Patek" vzpomnel jsem si na takovy forek. Vite co to je? Pondeli-Patek, Utery-Patek, Streda-Patek... Ne? Sexualni denicek Robinsona Crusoe.
Vstavame tak, ze jiz odjizdime v 9:08am. Chceme videt z Christchurch ( Pro mapu kliknete ZDE ) co nejvice, a jelikoz cestou uz neni nic moc co videt, jedeme o 100 6. Dojizdime k INTERNATIONAL ANTARCTIC CENTRE, kde je hned nekolik moznosti, jak se zabavit. ( Tady se opet rozdeluje cesta bileho a cerveneho auta ). Zde muzete ( alespon trochu ) uplatnit studentskou slevu, Nabidka je samotna expozice za $30 ( student $28 ), nebo combo s projizdkou na antarktickem vozidle Hägglund ( cca 15 minut ) za $48 ( $46 student ). My jsme zvolili pouze vnitrni expozici, jednak proto, ze nas zajimala Antarktida jako takova, a zdalo se nam to i zbytecne dost penez. Rozhodne to stoji za to, dozvite se spoustu zajimavosti, ( napriklad vedeli jste, ze existuji vlastne 3 jizni poly? Jeden kde se odehravaji ceremonie, druhy skutecny ( ktery se kazdorocne memi, protoze se Antarktida pohybuje smerem k Jizni Americe ), a tretim jiznim polem je pol magneticky ) seznamite se se zivotem tucnaku, a dokonce zazijete na vlastni kuzi pravou nefalsovanou polarni bouri. Zima jako v Rusku. Na prohlidku si urcite vyclente cas alespon 3 hodiny, protoze tak dlouho jsme se zdrzeli my. Bez zajimavosti ani nezustava, ze 70% - 80% vyprav na Antarktidu odleta prave odsud. Potom jsme se presunuli do centra mesta, a projeli se historickou tramvaji. Vyhoda je, ze muzete kdekoliv ( na zastavkach ) vystoupit a znovu nastoupit. Cely okruh trva cca 30 minut. Listek plati na 2 dny a pro dospeleho je to $12.50. Mesto je velmi pekne, dost podobny anglicky styl najdete i v Dunedin. Na me osobne udelala tato 2 mesta nejvetsi dojem. Projeli jsme se vsemi tramvajemi na trase, snad jen do restauracni jsme se nedostali, protoze tam bylo treba mit rezervaci. Vystupujeme na Cathedral Junction a kupujeme si nejake drobnosti v mistnim Tram shopu. Kdyz jsme vsak promluvili mezi sebou cesky, jake bylo nase prekvapeni, ze se za pultem ozvala cestina. To byla Ceska Petra, tak jsme se pustili do reci, a za chvili za ni prisel jeji pritel z prace. Tak jsme si jeste vymenili mailove adresy, ze se sejdeme v Sydney, protoze i oni maji v planu cestovat, a to zase k "nam" do Australie. Nejdriv ale po NZ samozrejme. Jeste delame nejake foceni katedraly na namesti, a jedeme do Top 10 Holiday Parku na Meadow street. Bydlime v chatce za $16.70 p.p. a spime 2 noci. Uz se nam to pomalu, ale rychle krati.
Ujete km za den 223. Celkem 4892.
30/12/2006 Sobota ( Volny den II. )
Dnes je nas posledni den ( ten uplne posledni se pocitat neda, protoze odlet je naplanovan na 06:30 a check in je hodinu a pul predem, jelikoz je to mezinarodni let ), ale rano pomerne huste prsi. Proto rusime nas puvodni zamer, jet na BANKS PENINSULA do mestecka AKAROA.. Z Chch ( jak se zde vsude pise mesto Christchurch ) je to 83km jedna cesta. Proto se vydavame do mesta udelat nejaky ten posledni shopping. Sestava bileho auta se rozhodla s nami shareovat (sdilet) listky na tramvaj, a jdou se projet, a pak taky do mesta. Schazime se asi ve 3pm v kempu. Myjeme auta a jedeme je vratit do EZY. Vsechno je v pohode. Jen zpatky do Top 10 parku je to asi 12km a nechce se nam pochopitelne slapat po svych ( Ezy vozi jen na letiste ) a tak si bereme Shuttle Bus za $25. Navecer vsichni vsechno prehrabuji a vyhazuji, Janko dokazal udelat ze sveho 55l batohu asi 70ti litrovy a nutno dodat, ze pomerne uspesne. Na posledni chvili se snazime prodat oba stany ( tedy krome toho plesniveho ) Opet nastava dilema, prevazet ci neprevazet musle a seminka rostlin.
Je 07:32pm a ja dopisuji posledni kapitolu nasi dovolene. Odchazim si zahrat ping-pong a kulecnik. Dnes ale asi pujdeme brzy spat. Mozna.
Ujete km za den 37. Celkem 4929
31/12/2006 Nedele ( Odlet do Sydney )
Odjizdime v 04:45 Shuttle busem na Christchurch International Airport. ( $35 - cena je ale zavisla na tom, kolik jede lidi. ) Jeste mame nejaky cas ocihnout DUTY FREE SHOPY, protoze v Sydney to jiz koupit nejde. Utracime posledni dolaros. Je 06:30 a my se cpeme do letadla. Je to JET STAR a uprimne receno, mazec. Je to nizkonakladova spolecnost, a tak si jidlo musite koupit, nepromitaji zadny film, a vubec vybaveni letadla je hruza. Jsme radi, ze nemusime brzdit nohama. Ani catalog na cteni. Za vsechno se plati a v hotovosti. Kdyby alespon ta cena letenek odpovidala tomu letu, ale my platili zpatecni letenku $339 ( Jet Star ) a cesta Sydney - Auckland za $225 Aerolines Argentinas - EMIRATES.
Jeste dulezita vec - na NZ se plati tzv. "ODLETOVY POPLATEK", ktery cini $25 p.p. Tak si nezapomente vyclenit patricny obnos.
Doufam, ze ti, co jeli tento vylet, byli spokojeni s programem, a tem ostatnim, kteri ctou tento denicek, jim poslouzi ve vyberu, co videt a co vynechat na Novem Zelandu.
Bylo by asi lepe byt na Zelandu mesic, ale i 3 tydny stacily na to, abychom si vsechno uzili.
P.S. Po navratu do nasich domovu, jsem byl jeste se Zdenkem vratit stan, a svete div se, penize mame zpet. Takze ted zbyva jen prodat ten druhy, ale tam nas cas netlaci.
DOPORUCENI A POSTREHY:
Jednim z dulezitych prvku na ceste jsou mapy. My jsme hned od zacatku jeli bez mapy, a vyuzivali jsme zejmena mapy dostupne ve vsech stancich a informacnich centrech. Muzeme doporucit mapy JASONS, ktere jsou zdarma, a celkem podrobne. Protoze tyto mapy vam ale nereknou zadne velke detaily, je rozhodne dobre, poridit si vydani knihy LONELY PLANET - NEW ZEALAND. ( $39.95 AUD ) My ho mame s sebou a mame i ceske vydani pruvodce ROUGH GUIDES - Novy Zeland ( 798,-Kc - vydava Nakladatelstvi Jota ), takze jsme nabiti informacemi.
Pohledy koupite na kazdem rohu, v kazdem vetsim meste. Maji tu novinku co se znamek tyce, kazde misto na NZ ma moznost si nechat udelat vlastni serii 5ti samolepicich znamek, na ktere si muze dat cokoliv, treba i reklamu. Proto jsme posilali treba z Kaikoura znamky s delfiny a z Oamaru s tucnaky.
Pokud se rozhodnete na NZ prechazet silnici, dejte si pozor. Na vetsine mist nejsou prechody, ale jako prechod to vypada. Zde pocitejte s tim, ze zadnou prednost nedostanete. Ostatne ani na prechodech to neni o moc vrelejsi. Proto ze radeji nekolikrat rozhlednete nez vstoupite do silnice.
Jizda vlevo neni az tak nesmyslna, jak se muze zdat, jde jen o to, si na to zvyknout - jen to strikani vody misto zablikani dalkovymi ( prohozene packy ) da trochu zabrat. Pro vetsi komfort je dobre auto s automatickou prevodovkou, jako jsme meli v Northern Teritorry, ale nakonec si clovek zvykne na vsechno.
Trochu problemem mohou byt UNSEALED ROADS (nezpevnene cesty), v urcitych mistech je jich opravdu dost, a odletuje z vozovky dost kaminku, takze se drzte predepsane rychlosti 30km/hod a nedrzte se prilis za vozidlem pred vami, pokud nechcete platit za rozbite sklo. Pokud mate ale dobrou pojistku, je to fuk.
Silnicni predpisy berte vazne, a zbytecne neprekracujte max.rychlost 100km/hod. My jsme tu cest s policisty nemeli, ale vsude kde jsme cetli o Zelandu, nekdo neco platil. Na novozelandskych silnicich si davejte pozor, zejmena na prednost zprava, i kdyz se tu jezdi vlevo. Tedy kdyz odbocujete doleva, tedy na blizsi a jednodussi stranu, davate prednost tem, kteri odbocuji delsi cestu, doprava.
Cesty lemuje spousta "reklam" na smrt, ktere vas stale upozornuji na to, jestli mate zapnute pasy ( plati i pro pasazery na zadnich sedadlech ), zda nejste unaveni, nebo zda dodrzujete rychlostni limit.
Pokud chcete cestovat v top sezone ( Prosinec, Leden, Unor ( December, January, February )), tedy v lete, jako my, je lepe si zarezervovat nektere atrakce dopredu na internetu ( plavani s delfiny, lety helikopterou apod. ). Zrovna tak trajekt z jednoho ostrova na druhy.
Ceny paliva jsou na celem Zelandu priblizne stejne. Mohou se ale lisit podle oblasti. My meli nejdrazsi benzin Natural 91 ( oznacovany tez jako ULTRA ) v Te Anau za $1.511/litr, naopak nejlevnejsi byl v Christchurch za $1.409/litr. Prumer byl $1.429/litr. Diesel je tu levnejsi - $0.989/litr. To by si cesky motorista smlsl. (Natural 95 je oznacovan taky jako ULTRA HI a Natural 98 byste tu hledali zbytecne).
Stejne tak jako kdyz priletate do Australie, musite vyplnit ARRIVAL DECLARATION CARD ( deklaracni kartu ) kde musite priznat, jak dlouho na Zelandu budete, odkud jste, co tu budete delat, a co na Zeland provazite. Rovnou zapomente na veskere jidlo, protoze na letisti jsou psi ( biglove ), kteri vam vsechno vycmuchaji. Nestoji to za ty potize. Samozrejme musite dolozit vsechny hlinene vyrobky nebo vyrobky za dreva, musle, kosti, kvetiny, bylinky, semena apod. Pozor i na to, privazet napr. do Australie z Duty free shopu vice alkoholu jak 2.25 litru, protoze ten zase musite deklarovat v Australii.
Jeste par zajimavosti na zaver:
Nazev Noveho Zelandu v maorstine zni Aotearoa - Zeme dlouheho bileho oblaku.
Pred kolonizaci Evropany zde nezili krome netopyra zadni savci
Roku 1893 se stal Novy Zeland prvni zemi, ktera dala zenam volebi pravo
V zadnem miste na Novem Zelandu nemuzete byt dale, nez 120km od more
Novozelandska ragbyova reprezentace - ALL BLACKS - je povazovana za nejprestiznejsi a nejlepsi tym sveta
Jeden z kopcu na NZ ma nazev Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapi-
kimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu, ktery jej dostal az do Guinessovy knihy rekordu.(Nazev je bez pomlcky, tu jsem tam vlozil jen proto, ze to roztahovalo okno clanku :))
Na ostrovech nenajdete jedineho hada
Pro zacatek nasi cesty (cast prvni) kliknete ZDE
Pro pokracovani nasi cesty (cast druha) kliknete ZDE
|
|
| | Publikoval: Hexaghon | |
| |
|
| | | Průměrné hodnocení: 3 Účastníků: 2
| | | | |
|