Vítejte na Australia 2005 - 2008
 
    


Menu
· Domů
· Ankety
· Doporučte nás
· Články
· Články Archiv
· Fotogalerie
· Downloads/Ke stažení
· Kurzovní lístek ČNB
· Napište nám...
· Návštěvní kniha
· Přihlášení - Menu
· Satelitní Mapa
· Smajlíci / Smilies
· Statistika webu
· Top 10
· Zajímavé odkazy
· Otestujte si svoje geografické znalosti



Články z cest
Australia
Jak ovládat náš web
Doprava v Sydney
Slunce, opalování a pláže
Co vás může potkat na silnici
Domácnost, nákupy a trocha alkoholu
Nejen vodou živ je člověk
Australia Day 2007, Pebbly Beach & Jervis Bay
Heartbreak Ridge Paintball
A1 Grand Prix Sydney
Queen Mary 2 & Queen Elizabeth 2
Formula 1 ING Grand Prix Melbourne 2007
Earth Hour – 60 Minutes
Great Ocean Road
Sydney Harbour Bridge
USS Kitty Hawk (CV-63)
Whale watching – Pozorování velryb
Gold Coast – Zlaté pobřeží
Airbus A380
Australian International Motor Show
Hunter Valley
Sydney-Hobart Race
Queen Victoria & Queen Elizabeth 2
Captain Cook Coffee Cruise
Je rajče ovoce nebo zelenina? Jak odstraníme skvrny od červeného vína?
Australian Trip NT & QLD
Veselé Velikonoce aneb co se jinam nevešlo...
Fort Denison
Sydney Opera House
Mardi Gras - festival gayů a lesbiček
Australské vlajky
Maritime Museum
Pobřežní procházka Bondi - Coogee
Czenglish, aneb tohle vás ve škole nenaučí
Sydney Olympic Park - Kola
Jak jsme (ne)dostali víza do USA, ale do Číny
Výlet do hlavního města Canberra
Minus 5 Bar
V Austrálii se žije blaze
New Zealand
  Deníček I.část
  Deníček II.část
  Deníček III.část + doporučení na cestu
  Nový Zéland vybírá novou státní zástavu
Japan
  Deníček I.část
  Deníček II.část
  Zajímavosti a rady na cestu
Singapore
  Deníček Singapur
  Zajímavosti a rady na cestu
Malaysia
  Deníček Malajsie
  Zajímavosti a rady na cestu
Thailand
  Deníček Thajsko
  Zajímavosti a rady na cestu
Laos
  Na skok do Laosu
Fiji
  Deníček Fiji
Hong Kong
  Deníček z cesty
  Praktické rady a zajímavosti – Hong Kong
Macau
  Výlet do Macau
  Praktické rady a zajímavosti – Macau
China
  Čína I.část; Peking, Xian
  Čína II.část; Chengdu, Shanghai
Czech Republic
  Letadla, auta, vlaky, lodě a autobusy
  Registrační značka s vlastním motivem?
  Zastavili se u nás kamarádi ze Slovenska
  PF 2009 aneb co se jinam nevešlo
  Ukradli Vám mobil? Poradíme, co dělat
  Registrační značka s vlastním motivem 2
United Kingdom
  Manchester
Slovakia
  Vysoké Tatry
Austria
  Drávská cyklostezka - Drauradweg
Sri Lanka
  Deníček Srí Lanka
Turkey
  Připravujeme
Hungary
  Balaton - Moře našich rodičů
Slovenia
  Připravujeme
Romania
  Připravujeme
Denmark
  Deníček I. část
  Deníček II. část
  Zajímavosti a rady na cestu
Sweden
  Na skok do Švédska
Tunisia
  Ostrov Djerba
Canary Islands
  Fuerteventura připravujeme
  Lanzarote připravujeme



Statistiky
TOPlist


ikonka Google Pagerank
ikonka S-rank
Alexa Rank
ikonka Jyxorank
TOPlist Counter.cz


Weather / Počasí

 
Doprava v Sydney

  Publikováno: Pondělí, 12.11. 2007 - 14:14:33
     Autor: Hexaghon    Téma:


Doprava v Sydney


Tak první článek, který vytvoříme, bude o dopravě v Sydney. Doprava pro našince, který právě přijel do Sydney, je poměrně obtížná ( ona je i obtížná i po roce co tu jsme ) Později si povíme proč. Na výběr máme několik možností - vlak, monorail, light rail, ferry (lodní doprava), autobus a taxi. Začněme pěkně popořádku.

VLAK - tato doprava se da specifikovat jako vlak spojeny s metrem, neboť v centru jezdí i pod zemí. Je tu poměrně hustá síť železnic, jak se můžete přesvědčit na následující mapce.

Klikni zde pro zobrazení mapy vlakových spojů (2007) (PDF, 0,35 MB)


Klikni zde pro zobrazení mapy vlakových spojů a metra (2025) (PDF, 0,69 MB)

Mapy zahrnují Sydney a okolí. Z některých čtvrtí tak můžete jet do centra klidně i hodinu a půl. MONORAIL - je visutá dráha nad městem, které někteří místní přezdívají MONSTER RAIL pro její hlučnost. Monorail jezdí na okruhu dlouhém cca 15 minut středem města. Jede každých 3-5 minut okolo Darling Harbour a na trase je 7 zastávek.

LIGHT RAIL neboli česky tramvaj, měla v roce 2007 jedinou zachovanou trasu v Sydney ze stanice CENTRAL do stanice LILYFIELD.

Klikni zde pro zobrazení Mapy monorail & lightrail (2007) (PDF, 0,45 MB)



Pro srovnání mapa v roce 2025, kde je patrné, že se za těch 18 let trať pořádně rozrostla, ale mapka má do nějaké přehlednosti hodně daleko.

Klikni zde pro zobrazení Mapy monorail & lightrail (2025) (PDF, 0,13 MB)


FERRY neboli jinak řečeno lodní doprava, je pro Sydney charakteristická svou zeleno-žlutou barvou, a je tím nejrychlejším dopravním prostředkem z přístavu Circular Quay do Severního Sydney. I kdybyste nepotřebovali nikam dopravit, jízda trajektem se proste musí absolvovat. Už jen pro tu jedinečnou příležitost vidět město z jine perspektivy. Existuje i rychlejší proudový člun JETCAT, který vás cca v polovičním čase dopraví např. na Manly, ale zase si tu jízdu tolik neužijete. A i zde platí, ze čas jsou peníze.

Snad nejkomplikovanější dopravou vůbec, jsou AUTOBUSY. Je to k nevíře, ale odhadem 90% zastávek neobsahuje jízdní řády, a 100 % zastávek nemá informace o tom, kam která linka jede. Tedy pokud někam cestujete, je potřeba si zjistit linku na internetu, včetně toho, kdy to vlastně jede. Nezřídka se stává, že pokud přijdete na zastávku a jízdní řád najdete, skutečně autobus nepřijede podle stanoveného času. Jelikož řidiči autobusu prodávají lístky, dochází někdy ke značnému zpoždění, a co víc - pokud cestujete třeba v nočních hodinách, musíte se modlit, aby vám autobus vůbec zastavil, protože pokud je bus ( podle názoru řidiče ) již dostatečně naplněn, ani vám na zastávce nezastaví.

TAXI - hojně využívaný dopravní prostředek, zejména pokud vás jede víc, může to nakonec vyjit levněji, než jízda autobusem či vlakem. Například jízda z letiště může stát cca $25 a lístek na vlak jednosměrný do City stojí $12.60. Je zde spousta společností, a je jedno, kterou si vyberete, protože ceny jsou totožné. Řidiči sice neočekávají žádné "dýško" , ale zato často potřebují nasměrovat, takže je dobré mít alespoň přibližnou představu, kam jedete. A rozhodne to není jako u nás, kdy nasednete na Václaváku, vystoupíte u Hlavního nádraží a zaplatíte 300. A ještě EURO.
95% vozidel jsou FORD FALCON a řidiči mají slušivé uniformy. Ne jako u nás... ale to bych se opakoval.

Ceny se pro našince v přepočtu pohybují v astronomických číslech. Zlatých našich 20,-Kc na metro s přestupem. Cena za jízdu autobusem se pohybuje v závislosti na vzdálenosti od $1.70 do $5. Na Monorail se platí 1 jízda $4, ale když nevystoupíte, můžete se vozit tím 15ti minutovým úsekem třeba do večera.
Na vlak jsou jednotlivé jízdy v podobné cenové relaci jako autobusy, (ještě o něco dražší) a tak se vyplatí si zakoupit jízdenku například týdenní za $33, která vás opravňuje cestovat cely týden autobusem, vlakem a ferry v červené zóně. Na autobusy existuje ještě jedna vychytávka, která se jmenuje TRAVEL TEN PASS. Je to na 10 jízd autobusem ( podle pásma, kam jezdíte ) a má to neomezenou platnost.
Přestože k vlakům procházíte pres turnikety a do autobusu se nastupuje pouze předními dveřmi, i zde můžete narazit na revizory. Pokud ale vypadáte trochu jako turista, nebo se tváříte dostatečně jako nesvéprávný možná vám to odpustí. Jinak ale počítejte s nemalou pokutou.





Policie

Doprava v Sydney

Tak první článek, který vytvoříme, bude o dopravě v Sydney. Doprava pro našince, který právě přijel do Sydney, je poměrně obtížná (ona je obtížná i po roce co tu jsme Divné). Později si povíme proč. Na výběr máme několik možností – vlak, monorail, light rail, ferry (lodní doprava), autobus a taxi. Začněme pěkně popořádku.

Monorail

VLAK – tato doprava se dá specifikovat jako vlak spojený s metrem, neboť v centru jezdí i pod zemí. Je tu poměrně hustá síť železnic, jak se můžete přesvědčit na následující mapce.

Mapa vlakových spojů 2007 Klikni zde pro zobrazení mapy vlakových spojů (2007) (PDF, 0,35 MB)
Mapa vlakových spojů 2025 Klikni zde pro zobrazení mapy vlakových spojů a metra (2025) (PDF, 0,69 MB)

Mapy zahrnují Sydney a okolí. Z některých čtvrtí tak můžete jet do centra klidně i hodinu a půl.

MONORAIL – je visutá dráha nad městem, které někteří místní přezdívají MONSTER RAIL pro její hlučnost. Monorail jezdí na okruhu dlouhém cca 15 minut středem města. Jede každých 3–5 minut okolo Darling Harbour a na trase je 7 zastávek.

LIGHT RAIL neboli česky tramvaj, měla v roce 2007 jedinou zachovanou trasu v Sydney ze stanice CENTRAL do stanice LILYFIELD.

Mapa Light Rail 2007 Klikni zde pro zobrazení Mapy monorail & lightrail (2007) (PDF, 0,45 MB)

Pro srovnání mapa v roce 2025, kde je patrné, že se za těch 18 let trať pořádně rozrostla, ale mapka má do nějaké přehlednosti hodně daleko.

Mapa Light Rail 2025 Klikni zde pro zobrazení Mapy monorail & lightrail (2025) (PDF, 0,13 MB)

FERRY neboli jinak řečeno lodní doprava, je pro Sydney charakteristická svou zeleno-žlutou barvou, a je tím nejrychlejším dopravním prostředkem z přístavu Circular Quay do Severního Sydney. I kdybyste nepotřebovali nikam dopravit, jízda trajektem se prostě musí absolvovat. Už jen pro tu jedinečnou příležitost vidět město z jiné perspektivy. Existuje i rychlejší proudový člun JETCAT, který vás cca v polovičním čase dopraví například na Manly, ale zase si tu jízdu tolik neužijete. A i zde platí, že čas jsou peníze.

AUTOBUSY – snad nejkomplikovanější doprava vůbec. Je to k nevíře, ale odhadem 90 % zastávek neobsahuje jízdní řády, a 100 % zastávek nemá informace o tom, kam která linka jede. Tedy pokud někam cestujete, je potřeba si zjistit linku na internetu, včetně toho, kdy to vlastně jede.

Nezřídka se stává, že pokud přijdete na zastávku a Taxi jízdní řád najdete, skutečně autobus nepřijede podle stanoveného času. Jelikož řidiči autobusů prodávají lístky, dochází někdy ke značnému zpoždění. A co víc – pokud cestujete třeba v nočních hodinách, musíte se modlit, aby vám autobus vůbec zastavil, protože pokud je bus (podle názoru řidiče) již dostatečně naplněn, ani vám na zastávce nezastaví.

TAXI – hojně využívaný dopravní prostředek, zejména pokud vás jede víc, může to nakonec vyjít levněji než jízda autobusem či vlakem. Například jízda z letiště může stát cca $25 a lístek na vlak jednosměrný do City stojí $12.60. Je zde spousta společností a je jedno, kterou si vyberete, protože ceny jsou totožné.

Řidiči sice neočekávají žádné „dýško“, ale zato často potřebují nasměrovat, takže je dobré mít alespoň přibližnou představu, kam jedete. A rozhodně to není jako u nás, kdy nasednete na Václaváku, vystoupíte u Hlavního nádraží a zaplatíte 300. A ještě EURO. Rozčílení

95 % vozidel jsou FORD FALCON a řidiči mají slušivé uniformy. Ne jako u nás... ale to bych se opakoval.

Ceny se pro našince v přepočtu pohybují v astronomických číslech. Zlatých našich 20 Kč na metro s přestupem. Cena za jízdu autobusem se pohybuje v závislosti na vzdálenosti od $1.70 do $5. Na Monorail se platí 1 jízda $4, ale když nevystoupíte, můžete se vozit tím 15minutovým úsekem třeba do večera. Šílenství

Na vlak jsou jednotlivé jízdy v podobné cenové relaci jako autobusy (ještě o něco dražší) a tak se vyplatí si zakoupit jízdenku například týdenní za $33, která vás opravňuje cestovat celý týden autobusem, vlakem a ferry v červené zóně.

Na autobusy existuje ještě jedna vychytávka, která se jmenuje TRAVEL TEN PASS. Je to na 10 jízd autobusem (podle pásma, kam jezdíte) a má to neomezenou platnost.

Přestože k vlakům procházíte přes turnikety a do autobusu se nastupuje pouze předními dveřmi, i zde můžete narazit na revizory. Pokud ale vypadáte trochu jako turista, nebo se tváříte dostatečně jako nesvéprávný Blázen, možná vám to odpustí. Jinak ale počítejte s nemalou pokutou.


Zpět na hlavní stranu Další články
Policie

Doprava v Sydney

Tak první článek, který vytvoříme, bude o dopravě v Sydney. Doprava pro našince, který právě přijel do Sydney, je poměrně obtížná (ona je obtížná i po roce co tu jsme Divné). Později si povíme proč. Na výběr máme několik možností – vlak, monorail, light rail, ferry (lodní doprava), autobus a taxi. Začněme pěkně popořádku.

Monorail

VLAK – tato doprava se dá specifikovat jako vlak spojený s metrem, neboť v centru jezdí i pod zemí. Je tu poměrně hustá síť železnic, jak se můžete přesvědčit na následující mapce.

Mapa vlakových spojů 2007 Klikni zde pro zobrazení mapy vlakových spojů (2007) (PDF, 0,35 MB)
Mapa vlakových spojů 2025 Klikni zde pro zobrazení mapy vlakových spojů a metra (2025) (PDF, 0,69 MB)

Mapy zahrnují Sydney a okolí. Z některých čtvrtí tak můžete jet do centra klidně i hodinu a půl.

MONORAIL – je visutá dráha nad městem, které někteří místní přezdívají MONSTER RAIL pro její hlučnost. Monorail jezdí na okruhu dlouhém cca 15 minut středem města. Jede každých 3–5 minut okolo Darling Harbour a na trase je 7 zastávek.

LIGHT RAIL neboli česky tramvaj, měla v roce 2007 jedinou zachovanou trasu v Sydney ze stanice CENTRAL do stanice LILYFIELD.

Mapa Light Rail 2007 Klikni zde pro zobrazení Mapy monorail & lightrail (2007) (PDF, 0,45 MB)

Pro srovnání mapa v roce 2025, kde je patrné, že se za těch 18 let trať pořádně rozrostla, ale mapka má do nějaké přehlednosti hodně daleko.

Mapa Light Rail 2025 Klikni zde pro zobrazení Mapy monorail & lightrail (2025) (PDF, 0,13 MB)

Publikoval: Hexaghon

 


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.


Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora Hexaghon
Je rajce ovoce nebo zelenina? Jak odstranime skvrny od cerveneho vina?



Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné



Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek




"Doprava v Sydney" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.








Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.





Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Nahoru