| Dánsko I. část | |
| Publikováno: Pondělí, 29.07. 2024 - 21:30:57 Autor: Hexaghon
Téma:
|
|
|
Dánsko I. část
Letošním cílem naší dovolené není nic menšího, než království omývané Severním a Baltským mořem, země Vikingů a Shakespearova Hamleta. Království, které se rozkládá na 500 ostrovech a jednom poloostrově. Na ostrově Sjælland leží hlavní město Dánska, Kodaň.
22/07/2023 Praha – Hvidbjergstrand kemp
Protože máme před sebou slušnou porci kilometrů, vyjíždíme v sobotu z Prahy už v 5:00 . Nakonec se to ukazuje jako velmi prozíravé. Cestou jsou po různu kolony, největší je v Hamburku a zabere nám celou hodinu. Cestou na Dánské hranice u Flensburku stále nějaké zácpy, ale bez většího důvodu. Jen někde je snížení že 3 pruhů na 2, ale jinak větší důvod je snad jen počet vozidel. Navigace vymýšlí stále nějaké jiné "zaručeně rychlejší" varianty, ale když přijde na věc, jsou z toho tak 3 minuty k dobru, a navíc najetých 15 km.
Na dánských silnicích se mimo město smí nejvýše 80, ve městech 50 a na dálnici jen
|
Záchranář na Rømø |
110. Místy 130. Ono už ani Německo není, co bývalo. Jednak se všude pořád něco děje, nějaké uzavírky a opravy, takže není problém mít z neomezené rychlosti před tunelem najednou 100 a za chvíli hned 80... ono to dá zabrat i ze 130.
Cestou do cílové destinace máme v plánu stavit se ještě na ostrově Rømø. Čech to přečte jednoduše Romo (možná se tu kdysi vyráběly ty pračky ) zato Dán to vysloví Rëmë, přičemž to R vysloví jako UE . No masakr.
Rømø je super ostrov. Hlavně proto, že se autem dostanete až na pláž, fakt klidně tak 30 m od moře. Spousta mušlí, takže probíhalo hledání té nejlepší, a přestože bylo pod mrakem, vypadalo moře teplejší než vzduch a spousta nadšenců to vyzkoušela i na vlastní kůži.
My jsme ale měli spadeno i na něco jiného. Driftování autem na pláži. Jako fakt bomba.
Ostrov patří k národnímu parku Waddenské moře. Je plochý (nejvyšší bod má 19 metrů nad mořem), nacházejí se na něm četné písečné pláže, duny, vřesoviště, bažiny a jezírka. Je oblíbenou prázdninovou destinací, kde je oblíbená cykloturistika , golf , pouštění draků a výše zmíněná jízda automobilem v písku.
V severní části ostrova se nachází vojenské cvičiště Juvre Sand o rozloze 20 km2, kam je vstup zakázán. Na Rømø žije i velké množství ptáků. Pozoruhodným jevem je „sort sol“ (černé slunce), kdy za soumraku můžete vidět obrovská hejna špačků.
Moc jsme se ale zdržet nemohli, kolony udělali v plánu docela slušnou časovou díru zhruba 2-2,5 hodiny a tak z Rømø do cílové destinace zbývalo ještě 1,5 hodiny.
Cestou projíždíme ještě městečko Ribe. Nezastavujeme tu, ale jedna zajímavost by tu byla. Královna Dagmar. První Češka, která vstoupila do dánské historie dodnes se tady o ní zpívají písně. Byla to dcera Přemysla Otakara I. a roku 1203 se vdala za Valdemara II. Vítězného a oba se usídlili tady v tomto nejstarším středověkém městečku. Tehdy bylo Dánské království nejmocnější a největší ve své středověké historii. Dánové vládli nad Norskem, Švédskem, Finskem, částí Německa a dobývali Estonsko.
Do Hvidbejrg strand superior kempu jsme dorazili jsme kolem 18:30. Stan jsme
|
Hvidbjerg Strand Superior camping & resort |
dostavěli za vteřinu 12 a začalo pršet . Jinak kemp Hvidbjergstrand je fakt parádní. Aquapark, westernové městečko, kde se vyřádí děti doslova do posledních sil. Večer ještě asi v 21:30 jdeme omrknout pláž za kempem, vzdálenou 200 m.
Cena 1500 DKK / 2 noci
23/07/2023 Hvidbjergstrand kemp
Dneska celý den prší. Prší v celé půlce Dánska. A během odpoledne prší už nad celým Dánskem. Nejlepší termín je pro návštěvu Dánska právě v letních měsících, ale ty jsou zároveň bohaté na srážky, takže je třeba s tím počítat. A jak říká jedno staré dánské přísloví: "neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení".
Proto jsme strávili den indoor, tedy v aquaparku a děti jakékoliv věkové kategorie budou nadšené z obrovské herny ve westernovém stylu. Oboje 1x denně je vstup pro celou rodinu v ceně kempu, aquapark je na 3 hodiny denně.
Celkově camp fakt luxus, no nakonec se pyšní ****** hvězdičkami. Už jen to, že i v koupelnách hrála hudba, a spotřebiče Miele, mluví samo za sebe.
24/07/2023 Hvidbjergstrand kemp - Toftum Bjerge
Dneska ráno máme v plánu se posunout dále do Toftum Bjerge. Protože přestalo pršet teprve asi ve 2:00 v noci, a ráno slunce vykouklo jen na chvilku, stan skládáme
|
5 mužů vítajících moře 😊 |
ještě trochu mokrý. Vyjíždíme oproti plánu na druhou stranu do města Esbjerg. Je tu totiž jedna zvláštnost. Čtyři sochy mužů sedících na břehu moře jedná se o jednu z nejznámějších turistických atrakcí města Esbjerg. Dílo bylo vytvořeno dánským sochařem Svend Wiig Hansenem na počest stoletého výročí samostatnosti města Esbjerg v roce 1994. Slavnostní odhalení bylo 28. října 1995. Název Mennesket ved havet znamená v dánštině „muži vítající moře“, ale můžete se setkat i s anglickými názvy Man Meets the Sea nebo Men at Sea. Tyto sochy mají představovat lidskou existenci a její spojení s mořem. Pobřežní promenáda (Esbjerg Strandpromenade) vede podél pláže a přístavu v Esbjergu. Je ideálním místem pro procházky, běhání nebo jízdu na kole. Můžete si vychutnat pohled na moře, přístavní lodě a relaxovat v jednom z mnoha kaváren nebo restaurací podél promenády.
Neodmyslitelná zastávka na pobřeží a hledání mušlí. Sbíráme i kameny, co vypadají jako jantary. Jsou tak velké, že kdyby to opravdu jantary byly, Dánové by museli být
|
Maják Linvig a část výpravy |
hloupí, nechat je tu jen tak válet
Z Hvidbejg kempu autem cca 32 min, (ev. na kole 1:45 h), 35 km jedna cesta.
Odtud už pak plán pokračuje, jak má, a uháníme na sever do Toftum-Bjerge. Protože jsme vybrali cestu po západním pobřežím, cestou návštěvujeme maják Linvig. Ten je nejmladší, a tedy také poslední ze všech majáků v Dánsku. Byl postaven roku 1906. Uzavřen byl během II. světové války roku 1945, 1965 byl plně automatizován. V roce 2000 bylo instalováno světlo na
|
Maják Bovbjerg |
bázi sodíkové výbojky a v roce 2011 bylo vyměněno za LED osvětlení, které bliká každých 5 sec. Nakonec roku 2014 opět získává svoje dalekonosné světlo.
Přestože nás trochu tlačí čas, nejdeme nahoru na maják, ale vydáváme se na pláž, jak jinak než hledat mušle. Tentokrát obohacujeme již tak slušnou sbírku i o velké kameny
Začínáme mít problém, kam je dávat. Krajina je tu nádherná, cyklostezky tu vedou snad úplně všude a usedlosti zasazené do krajiny mají typické slámové střechy a kolem sebe val z hlíny. Snad proto, aby domy měly protihlukovou stěnu, snad proto, aby nebyli vidět, nebo prostě proto, aby jim moc nefoukalo dovnitř.
Další zastávkou je maják v Bovbjerg.
Stojí na nádherném útesu a lze na něj vystoupat, ale my volíme cestu po 218 schodech dolů na pobřeží. Spousta mušlí, kamenů, písku je samozřejmostí.
Do Toftum se dostáváme kolem 17. hodiny. Marťa usíná v autě asi 2 minuty před cílovou destinací a tak stavíme stan sami. Díky celkem silnému větru v oblasti je dosušený za pár minut. Kemp má 3***. Místo je fajn, není tu ani nějak plno. Můžeme si oproti plánu vybrat i místo, které jsme si nerezervovali. Nakonec i musíme, protože na našem někdo už bydlí.
Sprcha je společně s WC, což by samo o sobě nevadilo, ale u sprchy chybí zástěna. Takže je všude mokro. Je tam ale připraveno zase takové koště na setření. Na druhou stranu sprcha teče za každých okolností teplá. Tedy teplá nebo horká. Studená nikdy. WiFi je k dispozici, ale spíše v okolí recepce. Kuchyňka je v pohodě, vaření je na plynu. Tady na západním pobřeží začínáme pociťovat silné větry
a to ne ty naše. Fakt tu docela fouká.
Cesta 162,8 km, cca 3 h čistý čas bez zastávek
25/07/2023 Toftum Bjerge - Grønhøj Strand Camp
|
Krajina v NP Thy |
Ráno jsme vyrazili zase okolo 9:30, takže prima čas. Ještě jsme zajeli do Struer omrknout přístav a hurá opět na sever. Kousek od Struer je pěkný most, kde nejen fotíme, ale je tu opět zastávka na mušle a kameny. Postupně omezujeme na ty lepší
kousky, protože se to fakt začíná množit. První větší zastávku máme na Batteri Lyngby. Je to místo, kde příroda, respektive větrná a vodní eroze ukazují svoji sílu. Ale o tom trochu později. Celé se to nachází v oblasti národního parku Thy. Takže přestože mapa bezpečně ukazovala na konci cesty jakési parkoviště, cca 2,1 km před parkovištěm zjišťujeme zákaz vjezdu aut i motocyklů s dodatkovou tabulkou, že rezidentům je vjezd povolen. A hle, najednou jsme byli rezidenty. Cesta po štěrku ubíhala rychlostí asi 20 km/h a po celých 2,1 km jsme se modlili nepotkat nikoho proti. Nešlo se totiž nikde vyhnout. No naštěstí se ukázalo, že v tu dobu jsme byli
jedinými rezidenty . Z onoho parkoviště, kde tedy není ani značka "P", ale pouze zákaz stanování, jsme se vydali vřesovištěm, nakonec asi 500 m, až se před námi začal objevovat první bunkr. Oblast je jimi doslova posetá. Náš cíl byl ale na pláži. Tam je to, proč jsme tady. Několik bunkrů si příroda bere zpět. Postupně padají na pláž, kde se o zbytek postará vítr a voda.
Zpátky jsme jeli již jako zkušení domorodci a i místním, venčícím psiska, jsme kynuli na pozdrav. V Lyngby jsme to ještě stočili na pláž, kde je tedy mnohem jednodušší, a hlavně legální vstup. Ovšem bunkry žádné.
|
Bunkry v Lyngby |
Zato je tu na každém parkovišti alespoň jedno WC, kde je tekoucí voda, splachovací WC, nerozbité světlo, toaleťák - žádný šmirgl a samozřejmě bezplatně. No prostě i v dnešní době dokáže překvapit, že to prostě někde jde i jinak.
Na pláž to byl kousek, ale vítr je tu pěkně silný. Nastalo obligátní hledání mušlí a kamenů. Přestávám počítat kolik už toho máme.
Dnes nás čekala ještě jedna větší zastávka. Archeologické naleziště Aggersborg.
|
Majitel se svým písečným vozem |
Jde o největší ze zaniklých dánských vikingských prstencových hradů a jedno z největších archeologických nalezišť v Dánsku. Nachází se poblíž Aggersundu na severní straně úžiny Limfjord. Skládá se z kruhového valu obklopeného příkopem. Čtyři hlavní cesty uspořádané do kříže spojují centrum hradu s vnějším prstencem.
Ještě děláme několik fotek zvedacího mostu Aggersundbroen, kde zrovna projíždí dánská vojenská loď.
Finální destinací je pro dnes kemp Grønhøj Strand Camping. Kemp patří do divize kempů DCU, kde si lze zakoupit membership. Nicméně ten stojí 500 DKK a slevy jsou v každém
kempu jiné. Někde máte dítě zdarma, jinde slevu na ubytování. O slevě se bavíme např. o částkách 30 - 50 DKK. Tyhle kempy máme nějaké v plánu, ale asi jen 3, takže „nechci slevu zadarmo“, zkusíme jindy.
Po chutné večeři jsme vyrazili jezdit autem na pláž. Obrovská písečná pláž o šířce několika desítek metrů a délce nebojím se říct několika kilometrů, že není vidět z jednoho konce na druhý.
26/07/2023 Grønhoj Strand Camping - Grenen One Camp
Ráno balíme stan mokrý. Cestou návštěva majáku Rubjerg Knude , který funguje už od 27. prosince 1900. Nachází se 60 m nad mořskou hladinou, na vrcholu dánského útesu Lønstrup Klint. Do roku 1908 byl poháněn plynem, který produkovala místní plynárna. Činnost majáku byla ukončena
|
Maják Rubjerg Knude |
1. srpna 1968. Pohyblivé písečné duny a eroze měly za následek, že maják je od roku 2002 opuštěný. Do této doby tu fungovalo muzeum. Dnes jsou obě menší budovy (bývalé muzeum a kavárna) částečně zasypány pohyblivými písečnými dunami. Leží několik km severně od Løkenu. Neustávající vítr unáší písek z dun do vnitrozemí jednoho dne úplně maják zasype.
Jelikož nebylo úplně optimální počasí, využíváme možnosti se svézt se z parkoviště traktorem, který má za sebou takový přívěs asi pro 30 lidí. Projížďka je přes ovčí farmu, zajímavé především pro děti. Počasí se za chvíli umoudřilo, a tak stoupáme na maják a kocháme se výhledem na moře. Zpátky už jdeme pěšky, je to asi 20 minut na parkoviště. U parkoviště se daly koupit jako suvenýr malované kameny s majákem, ale trochu jsme dojeli na to, že nemáme dánskou hotovost.
Nedaleko se nachází další zajímavost, kostel v Mårup. Právě na západním pobřeží, si moře a vítr rok, co rok odeberou z dánského území kusy půdy. Způsobuje to hlavně geologické složení pobřeží, které obsahuje písek a jílovité hlíny. Ročně si příroda z dánského pobřeží bere zpět asi 4,5 m pobřeží, a proto museli nechat kostel rozebrat již v roce 2008. Na místě je již jen několik hrobů z bývalého hřbitova, co byl okolo kostela. Kosti mrtvých ze zdejšího hřbitova se prý, tu a tam objeví na podemletém břehu. Je neuvěřitelné, že kostel z roku 1200 byl kdysi uprostřed osady.
Původně jsme měli ještě v plánu Oceanárium v Hirtshals Oceanárium v Hirtshals, ale po zvážení času a počítali jsme nejen s drobnou zajížďkou proti trase, ale i se strávením cca 2 hodin na místě, jsme nakonec
|
Písečná duna Råbjerg Mile |
pokračovali na písečnou dunu Råbjerg Mile. Málokdo totiž ví, že Dánsko má svou pohyblivou poušť. Duna putuje směrem do vnitrozemí za rok se díky větru posune o 20 m.
Je to tak největší pohyblivá duna v severní Evropě s rozlohou kolem 2 km2 a výškou 40 m nad mořem. Duna obsahuje celkem 4 miliony m3 písku.
Cílovou destinací pro dnešní den je ubytování Grenen One Camp. Získáváme celkem pěkné místo pro stan pod stromem.
Protože máme ještě slušný čas, a přestože počasí není nejpříznivější (silně mrholí) rozhodujeme se vyjet na absolutní nejsevernější konec Dánska ještě dnes. Autem se lze nejdále dostat na parkoviště, ale je jich tam hned několik. Platí se v automatu 15 DKK/hod (mimochodem, je to jedno z mála míst, kde za parkování platíte, a to hned
|
Polární výprava po dobytí Grenenu |
po příjezdu). Platí se v době 7-18 h, jinak je to gratis. Z parkoviště je to pěšky ještě asi 1,5 km, a protože se jde po písku, tak je to časově asi 25-30 minut jedna cesta.
K národní cti Dánů patří alespoň jednou v životě navštívit tento nejsevernější bod Dánska, poloostrov Grenen. Tady se potkávají Severní a Baltské moře, každé z nich má rozdílnou teplotu, a tak se tu vytvářejí nebezpečné mořské proudy. Zleva naráží moře Severní, zprava Baltské. Místo ročně navštíví milion a půl lidí. Pěšky sem nemusíte, lze se sem dopravit i traktorovým vláčkem, kterému místní přezdívají písečný červ.
Na konci se setkává Severní a Baltské moře a je zajímavé sledovat, jak jsou vlny proti sobě. Na pobřeží odpočíval i malý tuleň, a asi čekal na mámu, až dorazí s něčím k snědku. Když se nebudete flákat, dá se celá akce tam i zpět realizovat do jedné hodiny (parkování je účtováno po hodině).
Mimochodem, žádné místo v Dánsku není od moře vzdálené více než 52 km. Je to rovinatá země a moře ji celou prostupuje svými zálivy (fjordy) a průlivy.
Nazpátek ještě děláme krátkou zastávku u majáku Skagen (Skagen Fyr) a pak na hranici města Skagen u Skagen's Vippefyr, což je navigační světelný mechanismus umístěný, kdy se v ocelovém koši zapálil oheň a ten se vytáhl nahoru. Traduje se, že strážci majáku někdy prý záměrně světlo nezvedli, aby loď ztroskotala a místní žili z toho, co vyplavilo moře.
Původní Vippefyr, první svého druhu, byl postaven v roce 1627. Věrná kopie nyní stojí na stejném místě. Světlo sloužilo až do roku 1747, kdy byl zprovozněn nedaleko stojící Bílý maják.
Krutá noc , vrátili jsme se totálně prochladlí a promoklí od Brenenu, bylo nějakých 12°C a v noci jsme spali jen v kraťasech (všechno ostatní bylo mokré nebo vlhké) a bylo jen 5°C.
27/07/2023 Skagen - Blommehaven
Ráno vypadá bez deště. Balíme stan a zjišťujeme, že bydlení pod stromem, má i drobné nevýhody. Ptáky. Asi si domyslíte…
|
Kostel sv. Vavřince zasypaný pískem |
Skagen je malé útulné městečko, které má asi centrálně předepsanou barvu budov. Téměř všechny nesou nějaký odstín žluté a ty výjimky, které nemají žlutou mají další typickou, je to žlutobílá anebo jsou cihlové.
Dnes máme v plánu ujet asi největší vzdálenost, ale to neznamená, že se cestou nikde nestavíme. Hned první zastávkou je 2 km jihozápadně za Skagenem – Kostel zasypaný pískem, do kterého se vstupuje oknem. Jde o kostel z konce 14. století zasvěcený svatému Vavřinci. Byl to cihlový kostel značné velikosti. Během písečné
bouře byl v roce 1775 spolu s rybářským městečkem zasypán a od té doby ponechán svému osudu.
Linholm Høje – je naší další zastávkou a jde o hlavní vikingské pohřebiště a bývalou osadu nacházející se severně od města Aalborg. Jižní část Lindholm Høje pochází z let 1000–1050 n. l., tedy z doby Vikingů, zatímco severní část je výrazně starší, pocházející z 5. století našeho letopočtu v severské době železné. Začalo ale krutě pršet a tak využíváme nabídky útulného Café Lindholm a dáváme si k pozdní
|
Vikingské pohřebište Linholm Høje |
snídani typický dánský Smørrebrød, konkrétně:
Sild - 55 kr. - Rabarbermarinerede sild med luftig creme og kapers.
Æg og rejer - 55 kr. - Citronmarinerede rejer, øko æg og urtemayo.
Fiskefilet og rejer - 55 kr. - Sprød fiskefilet med rejer og urtemayo.
Rosastegt kalv - 55 kr. - Rosastegt kalv med peberrodscreme, sennepskorn og løgkompot.
Kartoffel– vegetar - 55 kr. - Kartofler, sprøde løg, rygeostecreme og citronmayo.
Leverpostej - 55 kr. - Dansk leverpostej med bacon, rødbede og svampe.
Martin si dal snídani… Børnebrunch - 129 kr.
Scrambled eggs m. bacon, brunchpølse med ketchup, pandekage med bær, frugt, yoghurt m. müsliknas, surdejsbrød & smør. Inklusive ét glas juice og en kop kakao.
(Doufáme, že chápete co to bylo a jak moc jsme si pošmákli )
|
Smørrebrød, něco jako naše chlebíčky |
V Aalboru jsme navštívili ještě Aalborgtårnet – je to 54,9 metrů vysoká vyhlídková věž postavená z příhradové oceli. Věž je postavena na kopci, poskytuje celkovou výšku 105 metrů nad mořem. Na vrcholu věže je restaurace. Věž byla dokončena v roce 1933 a od února 2005 do března 2005 prošla velkou rekonstrukcí, při které byla celá věž stržena a později znovu postavena. Zajímavostí je, že cesta nahoru se neplatí, ale lístek se kupuje až nahoře pro cestu dolů (logicky i nahoru )
Jak si tak projíždíme další město na cestě, Aarhus, co najednou nevidíme v přístavu.
|
Vyhlídková věž Aalborgtårnet |
Zaoceánskou loď Queen Victoria. Z australského Sydney už máme úlovky lodí Queen Mary 2, Queen Elizabeth II a Queen Victorii jsme tam viděli, když jí byly 2 měsíce a byla táááááááákhle maličká. Tentokrát jsme ji potkali už jako mladou, patnáctiletou slečnu. Na kráse jí to, ale nijak neubralo.
Mimo jiné, ve druhém největším městě Aarhus je skanzen, do kterého bylo přemístěno přes 70 řemeslnických a obchodních domů z celého Dánska místní herci předvádějí, jak tehdy život vypadal.
Jen tak pro zajímavost, Dánsko patří ke státům, kde víc, než polovinu platu občan zaplatí na daních. A i když jsou daně vysoké, státní správa tu pro lidi funguje jako servis a usnadňuje jim život. Řeknete si určitě, polovinu mi sebere stát. Mazec. Ale tady je malé srovnání k údajům z roku 2021.
Číšník 65.000 DKK vs. 21.000 Kč
učitel 114,000 DKK vs. 35.000 Kč
a třeba takový lékař 358.900 DKK vs. 50.000 Kč.
|
Queen Victoria |
Není tak divu, že v Dánsku je zhruba každé desáté auto Tesla, s cenovkou začínající v základu s nejlevnějším typem vozidla na jednom milionu korun. Českých pochopitelně. Také je třeba si uvědomit, že ceny de facto všeho jsou vyšší.
Dnešním útočištěm je pro nás kemp DCU Blommehaven nedaleko Aarhus. Oproti plánu, kdy jsme si sem chtěli z kempu zajít pěšky, zastavujeme už po cestě na krásném nekonečném mostě The Infinite Bridge (Den Uendelige Bro). Představte si most, po kterém můžete chodit a chodit a chodit. Aniž by se, kdy došlo na konec. A to v té nejúchvatnější scenérii. To je přesně to, co získáte, když navštívíte dřevěné molo a umělecké dílo.
DCU Blomenhaven je poměrně dost velký kemp, s pěkným místem, kdy k pláži to máme nějakých 20 m. Jelikož nám dnes počasí fakt přálo )
, po postavení stanu a troše hecování Martina, jsme se odhodlali jít vykoupat do moře. Tedy voda byla tak studená )
, že si na ni člověk zvykl asi tak po 20ti minutách. Blbý ovšem bylo, že už po 15ti lezl
|
Nekonečný most |
z vody ven s omrzlinami.
V dálce odjíždějící Queen Victoria k nám po několika minutách poslala dost pěkné vlny, takže jsme měli okamžitě na břehu všechno mokré a Gábi zachraňovala všechno, co si moře chtělo přivlastnit. Boty, ručníky, brýle… )
28/07/2023 Blommehaven - LEGOLAND Billund
Ráno nikam nespěcháme, a protože je zase slunečno, dáváme po snídani další koupání )
. Fakt je, že voda nebyla teplejší než předchozí den, takže zase tak po 20ti minutách to bylo v pohodě. Jelikož další destinace není nijak vzdálená, a na trase pár zajímavostí, máme to na pohodu )
.
První zastávka byla hned u Infinity Bridge, jen na druhé straně. Marselisborg Deer Park. Krmení pro
|
Krmení dravých šelem |
jeleny za 20 DKK. U místních se dalo se platit i eurem, dokonce u jednoho i platební kartou. Nakonec jsme platili cash v eurech a získali i nějaké DKK jako suvenýr, což bylo vlastně naše první seznámení se s dánskou měnou.
Marselisborg Deer Park nedaleko Aarhus je 22 ha uzavřená zalesněná oblast v severních částech Marselisborgských lesů. Není to obora pro jeleny v původním slova smyslu, protože není určena k lovu jelenů. Myšlenka je spíše jako malý safari park, ale jen prezentující několik běžných druhů, bez exotických zvířat. Zpočátku byli jeleni sika vysazeni na pastvu do křivolakých otevřených lesních kopců, ale později se přidala srnčí zvěř a divočáci. Park byl založen v roce 1932 a od té doby byl několikrát rozšířen. Krmením a procházkou jsme strávili určitě hodinu, vřele doporučujeme, nádherný park.
Blížíme se do míst, kde vzniklo Dánské království. Jelling. Zde jsou dochovány runové kameny. Jsou to kameny pocházející asi z 10. století.
Starší a menší z kamenů nechal vztyčit kolem roku 955 sám první dánský král Gorm Starý na počest své manželky Tyry. Je na něm vytesán nápis:
urmr kunukr karthi kubl thusi aft thurui kunu sina tanmarkar but
což znamená
Gorm král udělal památný kámen na počest Thyry, své ženy, dánské vládkyně
Nápis lze považovat za první písemnou zmínku názvu Dánska, vyskytující se na
|
Základní kameny Dánska |
vlastním území této země. Kameny patří pod ochranu Světového dědictví UNESCO. Jsou také od určitého roku chráněny před povětrnostními vlivy a deštěm (a pochopitelně možnými zásahy návštěvníků) skleněnými schránkami. V suvenýrech je pak možno si zakoupit jejich malou věrnou kopii.
Součástí areálu je kostel a kolem dokola hřbitov. Tedy na rovinu, tak krásný hřbitov, že tady by chtěl ležet asi každý.
Lepší výhled na celý areál je z kopečka Thyras høj nebo Gorms høj kam se lze dostat po několika schodech.
Všude v Dánsku se také setkáte s tím, že Dánové starostlivě opečovávají svá obydlí všechno musí být úhledné a útulné. Krásným příkladem jsou nejen doškové střechy z na těsno naskládané slámy, které jsou dodnes tou nejodolnější ochranou proti větru, ale všude sesekanou trávu v podstatě na golf . Chvíli nám to trvalo, než jsme na to přišli. Za vším stojí robotické sekačky. A to vždy a všude. Jen výjimečně uvidíte někoho, jak se s něčím pracně seká.
Cílem dnešní cesty je LEGOLAND Billund. Ubytováváme se v kempu Holiday Legoland Village. Na výběr je spousta možností, jak se ubytovat, ale my máme stan, a tak je volba jasná. Dostáváme místo ve stanové sekci ve spodní části kempu u jezírka a výběhem s oslíky a nedalekým hřištěm. Nevýhoda je trochu, že do nejbližší kuchyňky a WC je to poněkud daleko. Pokud přijedete s karavanem, nebo se ubytujete v hotelu nebo
|
Kempovací osada |
sudu, zase tak daleko to mít nebudete.
V kempu se děti neztratí. Každá ulička tu má svoje jméno podle soch z lega, které jsou na každé křižovatce. Jsou tam medvědi, vlci, mývalové, jeleni, bobři. Celá sekce jsou tu hotel Legoland, Pirates’ Inn, chatky Lego NinjaGO, Wild West Cabins, Wilderness Barrels & Cabins a Camping. Takže ubytování si tu najde opravdu každý podle svého rozpočtu nebo zážitků.
Dále je k dispozici minigolf, v kempu si lze půjčit i různá šlapadla pro 1–4 osoby a projet si kemp v sedě, nebo si ho projít. Hned na check-in dostanou děti k dispozici hru, ve které mají hledat, co má nejraději princezna za jídlo. Nápovědy jsou po celém kempu ve formě písmen, které dávají dohromady slovo. Vyluštěný papír pak vhodí do schránky na recepci a každý den jsou vylosováni 3 výherci, co dostanou nějaké lego. Součástí kempu je i malý market, takže pokud vám něco chybí, není problém si to dokoupit tady.
Večer máme na pohodu, večeře a do hajan , zítra nás čeká velký den. Návštěva Legolandu
Nápad na LEGO vznikl v jedné truhlářské firmě v Městečku Billund. V roce 1932 vznikla továrna na výrobu dnes už světoznámé stavebnice.
Vynálezce malých kostek, továrník Kjeld Kirk Kristiansen použil pro novou stavebnici dvě Dánská slova „leg“ a „godt“, neboli „pěkně si hraj“ tak vzniklo Lego. Pro výstavy si připravovali nejrůznější modely a to je přivedlo k myšlence postavit z Lega zábavní svět. A tak v roce 1968 otevřeli Legoland v Dánsku. Je tak populární, že rodiny si kupuji celoroční permanentky a tráví zde celé víkendy.
|
Konečně Legoland |
Dnešek se tedy odehrává ve znamení zábavy a atrakcí. Lístek je dobře mít zakoupený už online dopředu a nic složitě neřešit před příchodem. Park otevírá v 10, ale na místě to chce být už v 9:30. To vám zajistí slušnou startovní pozici. V 10 už je na místě několik stovek lidí. Zvolili jsme taktiku vyrazit hned až na konec parku a ty větší horské dráhy si užít hned, když je tam volno. Park totiž funguje systémem, že zakoupená vstupenka kryje náklady na atrakce, takže se pak tvoří fronty. Je dobré mít staženou aplikaci Legolandu ať už na Google play nebo na Apple App Store. Jednak v ní máte uložené vstupenky a za druhé vidíte online, kolik je kde lidí a jaké jsou fronty a upravit si podle toho priority. Chvilku nám zapršelo (asi tak na hodinu a půl) a hned bylo znát, jak se lidé přesouvají k indoor atrakcím. Součástí parku je i park miniatur. Všechno je z LEGO. Všechno se pohybuje. Od vlaků, aut, letadel, až po obří ropnou plošinu.
Všude spousta restaurací
a stánků se suvenýry. Užili jsme si tu super den. Ale na rovinu… chce to 2 dny. A důležitý poznatek. Park je otevřen zpravidla od 10:00 do 20:00, ale atrakce jsou vždy ukončeny o jednu až dvě hodiny dříve, než celý park. Rovněž může být taky čas od času i uzavřen, zjistěte si zde.
Každopádně doporučujeme si nechat park miniatur až na závěr, a hlavní dobu věnovat atrakcím.
Pro druhou část naší cesty po Dánsku klikněte zde
Pro část naší cesty ve Švédsku klikněte zde
Pro zajímavosti a rady na cestu po Dánsku, klikněte zde
|
|
| | Publikoval: Hexaghon | |
| |
|
| | | Průměrné hodnocení: 5 Účastníků: 1
| | | | |
|