Prestoze to nebylo na ten den jaksi v planu, vyrazili jsme se podivat na Sydneyskou pevnost Fort Denison. Ta je vzdalena asi 500m od nejblizsiho bodu Kralovske Botanicke zahrady – Mrs.Macquaries Chair.
Prepravit na ostrov se da dvema zpusoby. Bud Matilda cruises, nebo vodnim taxi, pricemz vodni taxi je ta drazsi varianta. My jsme zvolili Matilda Cruises, protoze mame jaksi protekci , takze nejen, ze neplatime za cestu tam ani zpet, ale neplatime ani za vstup na ostrov, opet diky protekci . Jinak vstup stoji $17 plus pokud to mate s pruvodcem je to jeste o neco vic. Pruvodce ale nevyklada kazdou hodinu, ale pouze v urcenych casech, coz je asi 3x za den.
Po prijezdu se nas ujala jiz prave zminena pruvodkyne jmenem Kim a hned jsme zacali s prohlidkou.
Ostrov ma pomerne zajimavou historii.
Pred prvni osidlenim Evropany, mel ostrov domorode jmeno Mat-te-wan-ye ( obcas Mallee’wonya, a nikde se mi nepodarilo zjistit, co to znamenalo). Po prijezdu prvniho lodstva roku 1788, pojmenoval guverner Phillip ostrov Rock Island ( tedy Skalnaty ostrov ).
Mame tu dalsi rok a s nim i dalsi Velikonoce. Letos se nechystame na zadny vylet jako tomu bylo vloni, ale i tak vam prejeme ( ostatne jako kazdy rok ) hodne uspesnych koled ( hlavne pro muze ), co nejmene politych jedincu ( zejmena pro muze ) co nejvice vypitych panaku ( predevsim pro muze ) a co nejmene rozsekanych vajec ( opet pro muze ). Pro zeny snad jen darek v podobe mega omlazeni – doufam, ze vite jak to myslim.
Pokud nevite, jak namalovat kraslice, jiste vam poradi nasledujici video.
A co se nam jinam neveslo?
Pokuta z Noveho Zelandu
Asi jsme se jeste nikde nezminili o tom, ze i nam se podarilo obdrzet na nasem putovani Novym Zelandem pokutu. Uz to je sice nejaky patek, ale nikdy nejak nebylo vhodne tema. Dostali jsme to za rychlou jizdu ( no jak se to vezme, proste byla rychlejsi nez urcovala cedule ) a vyfasovali jsme NZ$80. Jak rikala pokuta, melo se jet v useku 70km/hod. a my jeli 84km/hod.
Podelili jsme se o ni s Jankem, se kterym jsme se pravidelne stridali za volantem.
Skodovka v ulicich Sydney O tom, ze Skoda Auto opet vstupuje na australsky trh, jsme psali uz v nasem clanku Australian International Motor Show. Prestoze Skoda v ulicich neni jeste tak obvykly jev, podarilo se Gabce vyfotit jeden kousek primo na Park Street v pozadi s Town Hall ( radnici ).
To nejlepsi na konec
Konecne mam fotku se zdejsi rodackou, zpevackou, ktera pronika uz i do svetovych medii. Jmenuje se Delta Goodrem. Ten chlapek nalevo na fotce je jeji snoubenec Brian McFadden. Ten drive zpival se skupinou Westlife, ale ted je na solove draze. Oni dva jsou snoubenci tusim od prosince nebo tak nejak.
Na fotce uprostred jsem ja, oni mi tam delaji jen krovi…
nebo je to obracene?
Zaverem mi dovolte jednu poznamku – Doma, zde uvedene velikonocni metody radeji nezkousejte!
Trochu predmluva: Samotna akce se konala jiz na prelomu cervna a cervence roku 2006. V te dobe jsme jeste disponovali pouze zaznamnym zarizenim zvanym “tuzka a papir”. Proto ceny v denicku, pokud jsou uvedeny, berte jako orientacni. Protoze se neustale neco zajimaveho deje, dostal se na radu Denicek z NT a QLD az nyni. Doufam ale, ze se vam bude stejne libit, a vsem clenum skupiny pripomene pekne chvile, ktere jsme na ceste zazili.
1.den CT 29.6.2006
Ze Sydney odletame primo do mista oblasti Ayers Rock ( doba letu ze Sydney – cca 3 hodiny) se spolecnosti QANTAS. Let byl pohoda a starali se o nas jako o vlastni. Tedy skoro.
Mistni letiste Ayers Rock je vzdalene od samotneho Uluru pouze nekolik desitek kilometru. Nejprve jsme si seridili hodinky o pul hodiny zpet (oproti casu v Sydney), a vydali jsme se hledat prepazku spolecnosti AVIS. Jeste pred obdrzenim klicku tipujeme, ktere auto bude nase. Je pravda, ze jsme ponekud zaskoceni tim, ze na parkovisti nestoji zadna “šunka” a tak volba byla temer jasna. Dostavame NISSAN PATROL 3.0 ST, bile barvy, ze znackou NT 753-552, na tachometru zaciname na 15270 km. K zaplaceni vozu je nutna kreditni karta ( to ma pro drzitele karty jednu obrovskou nevyhodu o ktere se rozepiseme v zaveru ), kterou ma pouze Petr a tak je to na nem, aby celou situaci zachranil. Naskakujeme do naseho povozu a vydavame se smer ULURU. ( jeste nez k nemu dorazite, musite projet “celnici” a zaplatit poplatek ve vysi $25 za osobu, ale zase na druhou stranu vam vstup plati na 3 dny. Takhle dlouho tu ale nezustaneme ).
Kdyz jsme vytvareli tuto anketu, rozhodne jsme necekali tolik zajmu. Proto jsme se rozhodli tento problem trochu osvetlit.
Zmatek, zda je rajske jablicko ( po slovensky paradajka ) ovoce nebo zelenina vznika kvuli rozdilnym pohledum na vec mezi vedci a kuchari. Vedecky receno, rajce je rozhodne ovoce. Je potreba se na zacatku zeptat. Ma to semena? Pokud na tuto otazku odpovite ANO, pak mate z rajcete technicky ovoce. Toto samozrejme dela ovoce i z okurky, fazoli nebo ruznych druhu orechu. Zelenina je naopak bezsemenna, napriklad redkvicky, celer, mrkev nebo salat.
Kucharsky receno, rajce je zelenina. Proc? Kuchyn totiz, pokud se jedna o ovoce uprednostnuje plody, ktere jsou sladke a masite, napriklad zahrnuje do teto skupiny treba pomeranc, svestky nebo jablka.
Prilezitostne termin „ovoce“ smi byt pouzit pri odkazu na cast rostliny, ktera neni ovoce, ale ktera se pouziva k peceni moucniku - rebarbora napriklad.
Botanicka terminologie pro ovoce je bohuzel nepresna a zustane tak. Proto take v obchode nenajdete rajcata vedle pomerancu.
Co rici zaverem? Pokud se vas nekdo zepta zda je rajce ovoce nebo zelenina, zadna odpoved nebude spatna.
Nase anketa dopadla s vysledkem, ze 61% ucastniku si mysli, ze je rajce zelenina a zbyvajicich 39%, ze je to ovoce. Asi preci jen radeji varime.
Mimochodem podobnou diskusi bychom mohli vest napriklad na tema Je banan ovoce nebo bylina? . Ale o tom treba zase jindy…
Zakladni informace:
Kralovstvi Siam se stalo Thajskem v roce 1939. O vladu v zemi se mezi sebou stridali ruzni vojensti diktatori, az byla o 50 let pozdeji v demokratickych volbach zvolena vlada sestavajici se z politiku a obchodniku. Thajsko se casem stalo hlavni turistickou destinaci Jihovychodni Asie predevsim diky fungujici turisticke infrastrukture, pratelskym lidem, levnemu jidlu a hezkym plazim…
Etnicke slozeni:
80% Thajci, 11% Cinane, 3.5% Malajci, dale mensiny Monu, Khmeru, Vietnamcu, Phuanu a Karenu Nabozenstvi:
95% buddhiste (theravada), 4% muslimove, 1% krestane, u horskych kmenu animismus Statni zrizeni:
konstitucni monarchie v jejimz cele stoji Kral Bhumibol Adulyadej (1946 - dosud)
Urednim jazykem je Thajstina, na turistickych mistech se setkate i s anglictinou, na odlehlejsich mistech nebo mistech bez vyskytu turistu, uspet s anglictinou je temer bez sance. Vizova povinnost:
Na navstevu Thajska potrebujete turisticka viza. Cena za jednovstup ( nebudete vycestovavat ze zeme a znovu se do ni vracet ) je A$45 ( 700,-Kc ). Vizum je vyrizeno tady v AU behem 2 pracovnich dni. A vezmete si hotovost, na ambasade nedisponuji terminalem na platebni karty.