Zakladni informace:
Hong Kong se technicky anglicky jmenuje Hong Kong Special Administrative Region
of the People's Republic of China, neboli HKSAR. Co to znamena? Je to Zvlastni spravni oblast Cinske lidove republiky. Cinsky se to rekne 中華人民共和國香港特別行政區; cesky prepis je Čung-chua žen-min kung-che-kuo Siang-kang tche-pie sing-čeng-čchü. Nez to reknete, je po veceri.
Koloniální vlajka Hong Kongu
Současná podoba vlajky
Nema smysl vypisovat detaily z historie, ktere se dozvite i jinde, takze zminim jen neco malo.
Poloostrov Kowloon (vcetne New Kowloon a ostrova Lantau) ziskala Velka Britanie po druhe opiove valce roku 1860. Tyto oblasti, kterym se rika New Territories, byly pronajaty Britanii na dobu 99 let od 1.cervence 1898.
Tato smlouva vyprsela koncem kvetna 1997 a tak 1.cervence 1997 byl Hong Kong navracen pod vladu Ciny.
Cina se zavazala na 50 let dodrzovat v zemi stavajici pravidla a “kapitalisticky” zpusob zivota na 50 let, tedy do roku 2047. Potom dojde ke spojeni s kontinentalni Cinou.
Od roku 1959 do 1997 pouzival Hong Kong jako statni symbol kolonialni vlajku, na ktere je v levem hornim rohu Britsky Union Jack. (co to znamena si muzete precist zde, zhuba uprostred clanku)
Vizova povinnost pro obcana CR neni zadna, pokud se na uzemi nezdrzite dele nez 90 dni. Urednim jazykem je kantonstina, anglictina a mandarinstina.
Nahodou jsem narazil na zajimavy clanek, kde autor rozebira data zverejnene spolecnosti The Legatum Institute, ktery sestavuje zebricek prosperity a blahobytu obcanu, takzvany Prosperity Index.
Austrálie tento zebricek vede, coz muzeme naprosto s klidnym srdcem potvrdit. Cesku patri za rok 2008 v tomto zebricku 23. pricka.
Za rok 2008 bylo hodnoceno 104 zemí světa dle 44 různých ukazatelů. Data jsou čerpány od nejvýznamnějších mezinárodních institucí jako WTO, Světová banka, OECD a další. Výsledný index zohledňuje výsledky daných zemí ve všech sledovaných ukazatelích kombinující blahobyt občanů nejenom po materiální stránce, ale hodnocena je i úroveň země po zdravotní a sociální stránce, přístup občanů ke vzdělání a samozřejmě míra osobní svobody. Nejlépe se tak žije v členských zemích Evropské unie, kterých je v první patnáctce hned devět.
Mam z letosnich vanoc pomerne trpkou a smutnou zkusenost. Odcizili mi meho milacka Nokii N95 8GB. Byla to svym zpusobem i moje vina, ale je to proste tak.
Nebudu popisovat jak se to prihodilo, ale spise navod a osobni zkusenost, co delat, kdyz se to stane.
Jiste z vas kazdy slysel o tom, jak je dnes na tom nase policie dobre, ze vam mobil vystopuje jako cviceny ohař a nejdele do tydne ho vrati. Na to rychle zapomente. Ale nechci predbihat. Vsechno pekne poporadku.
Nokia N95 8GB
Kdyz zjistite, ze vam nekdo odcizil mobil, nejdrive oznamte tento fakt svemu operatorovi. Ten zablokuje bez okolku vasi SIM kartu a zabrani tak pripadnemu provolavani vaseho kreditu nebo pausalu. Touto blokaci samozrejme neprichazite o svoje cislo, operator vam vyda zpravidla zdarma sim kartu novou, se stejnym telefonnim cislem a to jeste se stejnym (nebo zachranenym kreditem )
Pokud vsak ztratite nebo vam bude odcizena sim karta vicekrat nez jednou do roka, muze si operator nauctovat az 500,-Kc za znovuvydani.
Zablokovani vam operator poskytne zdarma a to zhruba do 60ti minut od zavolani.
To je ta jednodussi cast.
Potom nasleduje pomerne pracna zalezitost na policejni sluzebne, kde musite vyvinout pomerne velky tlak, aby se tam s vami vubec nekdo bavil. V mem pripade jsem na sluzebne stravil cca 2 hodiny a z toho jsme asi 15 minut sepisovali protokol. Jinak jsem cekal a nevedel na co. Protokol musi byt sepsan jako trestni oznameni. Pokud sepisete jakekoliv jine oznameni, tzn. pripad bude zalozen pod jednaci cislo, na blokaci telefonu podle IMEI (vyrobniho cisla) klidne zapomente. Smysl teto cele akce totiz je snaha, ze pokud si z telefonu uz nezavolam ja, tak nikdo.
Tak se nam zase sesel rok s rokem a je cas na nove prani do noveho roku. Lonske prani, kdy jsme byli jeste nohama vzhuru, si muzete prohlednout tady.
Letos jsme se stavili na vanocnich trzich v Bratislave a ve Vidni, odkud je i nase vanocni fotografie. Je to konkretne z Videnskeho zamecku Schönbrunn.
Nasi kamaradi ze Sydney, Janka s Markem, se kterymi jsme prozili vicemene 3 roky zivota v Australii se u nas v Praze zastavili na prodlouzeny vikend.
Spolecne mame spoustu zazitku, napriklad dovolenou v Severnim Teritoriu, vylet na Jervis Bay, kde je udajne na jedne plazi nejbelejsi pisek na svete, vylet na lodi se spolecnosti Captain Cook Cruises, na kolech jsme navstivili Sydneysky Olympijsky park a absolvovali jsme spoustu dalsich drobnejsich vyletu
Protoze na
Marek, Janka a Gabika
na Václaváku
Slovensku meli hned nekolik statnich svatku spojenych s vikendem, rozhodli se volno vyuzit a prijeli.
My, jako spravni hostitele, jsme je protahli mestem, aby nacerpali take nejake vedomosti o Praze a o jeji historii.
Prosli jsme ta nejzajimavejsi mista v Praze, takovy Klasika okruh. Zacali jsme na Vaclavskem namesti, kde zrovna probihala vystava ke kulatemu 40. vyroci okupace Ceskoslovenska okupace “spratelenymi” armadami Varsavske smlouvy. Soucasti teto akce bylo nainstalovani tanku sovetske armady pred budovou Narodniho muzea. Ten byl umisten presne hodinu po pulnoci, ctyricet let pote, co na Ceskoslovenskou pudu vstoupili prvni okupanti. Mimochodem, bily pruh, ktery meli na sobe namalovány tanky okupacnich vojsk, mel odlisit tyto tanky od tanku ceskoslovenske armady, ktera pouzivala stejnou techniku.