16/12/2006 Sobota ( Delfini den )
Rano se probouzime nezvykle brzy ( ale ne dobrovolne ). Mame totiz naplanovane potapeni s delfiny ( $137.30 NZ / p.p, ) a musime byt v kancelari DOLPHINE ENCOUNTER jiz v 8:15am a zacatek akce mel byt v 8:30am. Propadame trochu beznadeji, protoze jenom jsme otevreli dvere od chatky, byla nam zima a asi nikomu se ani moc nechtelo pri predstave ledove vody. Byli jsme predem upozorneni, abychom si sebou vzali plavky, rucniky a hlavne dostatek tepleho obleceni. Mame opet stesti, po rani klendre se obloha zacina vyjasnovat a sviti i slunicko. Nejprve v centru kazdy vyfasujeme neopren, 2 casti, ploutve, masku na hlavu, bryle a snorchl, v prevlikarne ( nevim jak v panske, ale v damske urcite ) nastava panika, jestli se do tech neoprenu vubec vejdeme a nebudeme spis vypadat jako velryby nez jako delfini. Po prevleceni mame rychlou instruktaz na videu, co delat, jak nasazovat vybaveni, jak se chovat ve vode a jak reagovat na delfiny a vydavame se autobusem na South Bay, kde nas nakladajji vcetne vseho vybaveni na lod a vyrazime cca pul hodiny od pristavu, kde absolvujeme 3 ponory na trech ruznych mistech a kolem nas se prohani kolem 400 az 500 delfinu. Byl to neuveritelny zazitek plavat s delfiny. Jsou neuveritelne pratelsti a hravi. Nakonec nebyla takova zima, meli pro nas pripravenou horkou vodu, kterou jsme si mohli v pripade velke zimy nastrikat pod neopreny. Ale jelikoz jsme az do ted byli deti stesteny, horkou vodu jsme nevyuzili, ale nepohrdli jsme horkou cokoladou a susenkami. Pak jsme meli jeste asi pul hodiny na foceni delfinu. Byla to nadhera a nekteri byli neuveritelne vytrvali skokani. Zdenek plavani nejak nerozdejchal, a rozhodl se delfiny nakrmit. Dostal na to pekny slusivy zeleny kybl. Asi ho mel naplnit, nebo co :) Pak nas jeste zavezli lodi k tuleni kolonii, ale zdaleka jsme tam nevideli tolik tulenu, jak minuly den, ale byli tam videt opravdu mali tuleni. Cestou jsme videli na mori par albatrosu, ptaka, ktery je udajne na vyhynuti a pokud doroste do maximalni velikosti, je to udajne nejvetsi ptak na svete. Po navratu do pristavu jsme se presunuli do centra mesta, kde jsme jeste nakoupili nejake upominkove predmety a vyrazili smerem na Westport, kde jsme meli predem zamluvene ubytovani opet v Top 10 Holiday Park Seal Colony. Cestou jsme se stavili v pekarne v Reeftonu v pekarne na caj a neco malo k zakousnuti. Byla to mala rodinna pekarna, kde meli spostu domacich produktu. Celou cestu prselo a kdyz jsme dorazili do Westportu, bylo 13 °C. Ubytovani je opet pekne a za $99 NZD pro sest lidi chatka s kuchynskych koutem. Dalsi noc mame zarezervovane na Franz Josef Glacier, kde nam rovnou ztrhli z kreditky penize, jelikoz udajne bude nabito . Uvazujeme, zda dalsi ubytovani zarezervovat ve Wanaka a nebo az v Qeenstownu.
P.S. Potapeni s delfiny je lepe si zarezervovat na netu tak alespon 3 tydny dopredu, aby byla jistota, ze bude misto. Rovnez pro vylety ( mimo ranniho ) budete potrebovat i platnou kreditni kartu s povolenim na internet. My mame australskou, takze "NEMA PROBLEMA". Ujete km za den 350. Celkem 2087.
17/12/2006 Nedele ( Den majaku )
Rano jsme vstavali kolem 8:00 am a z kempu Top 10 Holiday Park Seal Colony
( $17.50 NZD / p.p. - chatka ) vyrazeli v 10:00am. Zastavili jsme se podivat u mistniho majaku a udelali kratkou prochazku podel pobrezi. Zdenek, Misa a Verca neodolali a pres zakaz, a obtizne podminky vylezli na majak. Po navratu na parkoviste jsme udelali jeste par fotek rozboureneho more a vyrazili k tuleni kolonii na Seal Colony, kde byla k videni spousta tulenu
( mimochodem tuleni kolonie driv ucitite, nez uvidite ), od uplne nejmensich miminek az po velke, mozna tak 200 kg samce. Vyhled na more je pekny, ovsem vyhled na pevninu ponekud kazi nedaleka slevarna na hlinik a jeji dva kourici kominy. Umelecky jsme se snazili ji ze vsech fotek dostat. Dalsi zastavka byla u mestecka PUNAKAIKI ( Pro mapu kliknete ZDE )na PANCAKES ROCKS a BLOWHOLE. Tedy na Palacinkove hory a vodu strikajici ze skal. Cestou nam trochu prsi, ale zatim nam to vychazi, z prsi pouze pokud jsme v aute. Jak nekde zastavujeme, prset prestava. Zatim mame nadmiru pekne pocasi, uvidime jak to bude dal. Verca s Jajou to pocasi pry maji nejak domluvene. Behem cesty stavujeme nekolikrat na foceni prirodnich scenerii, a na jedne takove zastavce bylo tak vetrno, ze Jankovi uletela uplne nova ksiltovka. Bohuzel to bylo na peknem srazu, kam se slezt nedalo. Jake bylo ale nase prekvapeni, kdyz jsme se sli podivat na to, kam spadla. Dole byla zapichnuta mezi stromy MAZDA.
Protoze mame zas zpozdeni zastavujeme se v SHANTYTOWN, zlatokopeckem mestecku. kde bychom radi mrkli na takovy skanzen a historickym parnim vlackem, ale protoze nas cas dost tlacil ( mimochodem vstup byl $15p.p. a prohlidka trva cca 1,5hod. ) delame par fotek pres plot, a dokonce nalezame paletu o plot oprenou, takze mame jeste lepsi vyhled. Mame kliku a vidime i historicky parni vlacek, ktery jezdi do Queenstownu. Takze skanzen zdarma, a fotek hromada .
Ubytovani mame temer pod ledovcem Franz Josef Glacier, v Top 10 Holiday Park Franz Josef ( Pro mapu kliknete ZDE ) ( $27,50 NZD / p.p. - chatka ). Zatim suverenne nejdrazsi ubytovani.
Vecer po veceri podnikame vychazku k ledovci; zpatky to bylo uz trochu nebezpecne, vracime se za tmy. Vecer jeste debatujeme o pripadnem letu vrtulnikem ( pouze v pripade hezkeho pocasi ). Ujete km za den 319. Celkem 2408.
18/12/2006 Pondeli ( Ledovcovy den )
Ranni vylet helikopterou byl zrusen, zejmena pro pocasi, kdy byly oba ledovce a Mt.Cook schovany za mraky a asi i pro vysokou cenu $130 NZD p.p. Protoze vystup k Franz-Josef Glacier jsme absolvovali predchozi vecer, rozhodli jsme se jet na Fox Glacier, s tim, ze pokud se vycasi, dame mozna sanci jeste letu vrtulnikem. Prvni zastavujeme u LAKE MATHESON, ktere je udajne jedno z nejfotografovanejsich mist na Zelandu. Je to proto, ze pokud je hladina klidna, nadherne se v jeho hladine zrcadli Mount Cook a Mt. Tasman. Bohuzel se ani jedna hora neukazala po celou dobu u jezera, a zustaly pod mraky, a ani jezero nebylo nejklidnejsi. Potom jsme jeste udelali vyslap na zacatek ledovce Fox. Je neuveritelne, ze cestou mijime ceduli "Zde byl ledovec v roce 1750" a autem jedeme jeste asi 3km na parkoviste. Pak jdeme jeste asi dalsi 1km az k zacatku splazu. Ubytovani mame v Top 10 Holiday Park Wanaka ( $19 NZD / p.p. ) ve stejnojmennem mestecku na brehu jezera Wanaka. ( Pro mapu kliknete ZDE ) Cestou se zastavujeme jeste na nekolika mistech na fotografovani vodopadu, ale v teto oblasti se hojne vyskytuji musky SANDFLIES, ktere vam dokazi pit krev ( a to doslova ) temer okamzite po dosednuti na pokozku. Doporucujeme repelent. My mame OFF a pusobi tak 60:40 a nas prospech. Po otevreni auta se ale dostavaji dovnitr, takze pred kazdym odjezdem, je treba obtizny hmyz zlikvidovat rucne a pak teprve odjet. Musky jsou ale pomerne pomale ( jsou podobne nasim octomilkam ) a tak to netrva dlouho. Navecer prijizdime do Wanaka, ubytovavame se ( dostavame 2 kabiny, kde je v kazde 5 mist na spani , a je to za stejnou cenu ) a jdeme na veceri. Zvolili jsme indickou restauraci BOMBAY PALACE a bylo to super a ani ne drahe a diky proskleni uvnitr restaurace bylo mozne pozorovat kuchare pri svem kucharskem umeni nebo primo v kuchyni, jak se tam vetrel Janko. Ujete km za den 315. Celkem 2723.
07/12/2006 Ctvrtek ( Plesnivy den )
Na letiste v Sydney prijizdime taxi protoze se financne nevyplati jet vlakem. Je zajimave, ze my s Jankem platime $35 AUD a Verca, Jarka a Zdenek plati $45 AUD - asi vyhlidkova jizda Odlet ze Sydney v 10:45, mame drobne zpozdeni a menime leteckou spolecnost z Aerolines Argentinas na EMIRATES. ( skoro vsichni mame deky nebo polstarky )
Let s Emirates je super luxus. Prilet do Aucklandu ( Pro mapu kliknete ZDE ) v 15:30 tamniho casu. ( proti Sydney je jeste 2 hodiny dopredu )
Kontrola na letisti - stan. Byli jsme upozorneni na to, ze stan je silne spinavy. ( tehdy jsme jeste netusili, co tim mysli ). Vyzvedavame auta od spol. EZY CARS, 2x Daihatsu Sirion 1,3, cervena a bila barva. Hledame ubytovani v ctvrti MANUKAU - Top 10 Holiday Park ( $20.20 NZD / p.p. ). Hledame asi 1,5 hodiny, a nastesti nam pomohl hodny Novozelandan, ktery nas na misto navigoval svym GMC. V kempu po rozbaleni stanu nastal des, protoze uvnitr byla temer vsude plisen, chybel zip na hlavnim vchodu a stan byl dost vlhky. Domluvili jsme si s notnou davkou stesti chatku pro 4, a nechali nas tam prespat v 6ti lidech ( $22.50 NZD/p.p. ). Kupujeme si za $30 NZD slevovou kartu na 10% na ubytovani v kempech Top 10. Po ubytovani, nasledoval nakup v mistnim supermarketu a zejmena nakup noveho stanu za 199 NZD. Ujete km za den 41.
08/12/2006 Patek ( Zvejkacka )
Budicek na 07:30, Zdenek vyspava do 8:00 a vsem na zemi prekazi Rychly test noveho stanu, co jsme to vlastne zakoupili - postaveni, zadne kolikovani. Stan se jevi jako uspokojivy. Janko se vsak obava, ze se v sesti lidech do toho stanu nevejdeme, a tak vyuziva nabidky jedne Kanadanky, a kupuje jeste jeden stan pro 3 osoby a lampu na baterie za $15. Vyrazime do mesta, koupit 2 sim karty do mobilu $55 each ( vcetne $20 kreditu ), protoze cestujeme dvema auty, a je to pohodlnejsi komunikace. Zajimava informace - na NZ existuje pouze jediny operator, a to VODAFONE. Nastaveni simkaret trva cca 2 hodiny i za pomoci zdatnych prodejcu. Tim nabirame trochu zpozdeni oproti planu. Vyrazime do centra Aucklandu. Navsteva ONE TREE HILL DOMAIN - byvaly vulkan, a je tu hrozne vetrno. Odjezd do centra mesta, auta nechavame ve SKY CITY pod vezi. Prochazime si HARBOUR, davame rychly obed, prohlidka SKY TOWER - nejvyssi veze na jizni polokouli - 328m ( $18 NZD se studentskou slevou ) Ten nejvyssi bod, kam se muze navstevnik dostat, je 220m. Zbytek je jen hrooooooozne dlouha antena, ktera je tam jen proto, aby prekonala CENTRE POINT TOWER v SYDNEY, ktera drzela prvenstvi. Odjizdime z centra jiz se znacnym zpozdenim oproti planu a tak se ubytovavame v TAPU CREEK ( Pro mapu kliknete ZDE ) - a protoze majitel, je syn recepcni z Top 10 v Aucklandu, dostavame jeste slevu a tak spime za $7/p.p, - stan ( namisto mestecka COROMANDEL na poloostrove COROMANDEL ) Proc je dnesni den "Zvejkacka" ? Tu prezdivku dostal Zdenek a jeho auto, ktere se na nase prvni porad tak lepi. Ujete km za den 184. Celkem 225.
09/12/2006 Sobota ( Horky den )
Budicek je v 8:00. Pres noc byla silna bourka, ale nastesti, nez jsme se vyhrabali ze spacaku, zacalo svitit slunicko, a stan i pomerne rychle uschnul. Odjizdime v 10:00 smerem na mestecko COROMANDEL. Po ceste spousta zastavek na foceni. V Coromandel maly nakup a obed. A protoze mame diky zastavkam na foceni a delsimu obedu opet zpozdeni, dochazi k prehodnoceni planu v ubytovani a vynechani zastavky ve VAITOMO CAVES, protoze je to dost velka zajizdka. Krome toho Vaitomo nebylo v puvodnim planu, ale jen v pripade, ze bude dostatek casu. Cestou se zastavujeme na HOT WATER BEACH. ( Pro mapu kliknete ZDE ) Plaz, na ktere v nekterych mistech je plaz jiz 10 cm pod piskem tak horka, ze si popalite nohy. Protoze tam dorazime v dobe, kdy mrholi, na plazi neni skoro nikdo. Prestava prset, a dorazi davy lidi. Kazdy se snazi vyhloubit si na plazi co nejvetsi bazenek s teplou vodou, a cakat se v nem. My smacime jen nohy, ale rozhodne to stalo za to. Tak 10cm pod piskem je tak horko, ze si muzete pekne popalit nohy. Ubytovani pozde vecer nachazime na Top 10 Papamoa Beach (16.30 NZD/p.p.), kde jsme meli zprvu problem, protoze jsme prijeli az v 9pm ( kempy se na NZ zaviraji v 8pm ) ale po trose vyjednavani a zdurazneni, ze disponujeme hotovosti, srdce recepcni zmeklo, a nechala nas ubytovat ve stanu. Zitra vyrazime na ROTORUA a okoli. Ujete km za den 316. Celkem 541.
predchozim clanku, jsme se rozepsali pomerne siroce o tom, kde sehnat piti jakehokoliv druhu, pripadne co se vam muze pri jeho piti stat.
Samozrejme by to k tomu chtelo taky nejakou tu mnamku. Takze - Australske jidlo ma sve koreny jak jinak nez v britske kuchyni. Nicmene dnesni australska jidla jsou smesici vlivu z celeho sveta, a to predevsim z Asie a Stredomori. V Sydney naleznete spoustu Cinskych, Thajskych, Jihokorejskych, Japonskych nebo Vietnamskych restauraci, takze milovnik asijske kuchyne si prijde rozhodne na sve. Ale ani nasinec zde neprijde zkratka. Neni toho tolik jako tech asijskych, ale zase to stoji za to. My jsme zatim navstivili pouze jednu, nedaleko naseho bydliste. Je to Prague Restaurant, a nutno dodat, ze je lepe si zde zarezervovat misto alespon tyden dopredu, protoze zde maji stale plno. Nejlepsi na tom je, ze zde maji I tocene ceske pivo PILSNER URQUELL , BUDVAR, BERNARD a GAMBRINUS. Pokud budete chtit treba Krusovice, neni problem, ale pouze v lahvi. Dalsi restauraci je restaurace U NAS DOMA, kde sezenete tocene KRUSOVICE, ale ostatni piva zase pouze v lahvich ( ale koho by to zajimalo, kdyz je tak daleko od domoviny, ne? ). Treba Zlatopramen, Březňák, Kozel, Budvar a samozrejme Plzen . Docela slusny vyber, nemyslite? Proste ceske pivo nicim nenahradis. Treti restauraci, ktera ziskava na popularite, je SOKOL SYDNEY, ktera byla otevrena nedavno.
Hojne se zde setkate napriklad s klokanim nebo velbloudim steakem, v Northern Territory jsme meli moznost ochutnat Croc burger ( krokodyli hamburger ) a chutnalo to priblizne jako maso kureci. Sezenete ale i maso buvoli nebo Emu, al to spise v noblesnejsich restauracich. To je tam, kde maji ubrusy.
Protoze Australie je zemi oceanu, neni problemem kdekoliv a kdykoliv sehnat nejakou tu morskou potvoru. Garnati, ustrice, krabi vsech velikosti, krevety, sladkovodni i slanovodni raci, humri, barramundi ( robalo stribrity ) a nepreberne mnozstvi dalsich ryb.
Rovnez ovoce je zde vynikajici, od tasmanskych jablek a hrusek, az po cukrove banany, papaju, avocado, mango, citrusy, ananasy, kokosy a dalsi a dalsi. Jen malo z techto druhu jsou v Australii puvodni, ale vsechny chutnaji skvele. Da se tu sehnat temer vse, po cely rok.
Pokud si chcete v Sydney nakoupit, není to žádný problém. Ale tehdy, když jsme byli ve městě noví, byl docela problém odhalit, kde se dá vlastně nakupovat. Jsou tu supermarkety typu Woolworths, kde koupíte od tanku až po hřebík úplně všechno (tedy skoro všechno) a jejich přímým konkurentem je řetězec Coles-Mayer, kde je to podobné. A propos snad každý koloniál kdejakého Číňana tu má označení Supermarket.
Tedy problém ze začátku nebyl nakupovat, ale najít kde. WOOLWORTHS jsme našli hned, neboť ten je na povrchu. COLES má v city daleko více obchodů, jen jsou umístěné pod zemí. Ono Sydney má tak 80 % všech obchodů pod zemí. Je to zejména kvůli klimatizaci a taky proto, že v centru je to samý mrakodrap, a není je tudíž kam umístit.
Seženete tu dost věcí jako u nás, například kosmetiku - stejné značky, ale jsou i výjimky, jako deodorant AXE (v Čechách), tady je to LYNX. Jsou tu ale k dostání stejné věci jako u nás - zde je pár příkladů: VEGETA (pozor, je to chorvatský výrobek), margarín FLORA nebo prací prášek OMO nás hodně překvapily.
Když už jsme u pracího prášku, určitě jste si všimli, že OMO je velikosti 1,5 kg. Je to neuvěřitelné, ale prací prášky tu seženete o maximální velikosti 3 kg. ČR je jedna z mála zemí, kde není neobvyklé mít prášky o velikosti 8, 10 nebo i 12 kg. Doufám, že zatímco jsme pryč, se tam nezačalo vyrábět ještě něco většího.
Jak jsem psal v minulém článku o tom, co tu zůstává z dob anglické nadvlády, tak to jsou vodovodní kohoutky. Kohoutky s teplou a studenou vodou na koupelnovém umyvadle jsou od sebe vzdáleny minimálně 20 centimetrů a je jasné, že pokud není k dispozici zátka, vlažnou vodu prostě nejde udělat. Buď se opaříte, nebo vám začnou ruce zimou modrat. Naštěstí se to postupně začíná všude jinde odbourávat a dávají se normální kohoutky jako všude jinde.
Bez zajímavosti nezůstávají ani žárovky. Existují 2 druhy. Ten první, zastaralý, je podobný systému žárovek u auta. Druhý typ je klasický.
Vaší pozornosti zcela jistě neunikne ani televize. Na výběr máte z kanálů SEVEN, NINE, TEN, SBS a ABC. Můžete si samozřejmě předplatit kabel FOXTEL Digital. Edit 2025: Ceny jsou $69 – $99.
Pokud sledujete film (kromě SBS – něco jako u nás ČT2), připravte si nervy. Reklama je každých deset minut. Mazec.
Pokud si chcete dát v Austrálii pivo, není to tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jednak jsou zde přísná pravidla, co se konzumace, ale i prodeje týče. Alkohol nekoupíte v žádném supermarketu, ale ve specializovaném obchodě zvaném Bottle Shop (tedy něco jako obchod s flaškami ), kde mají licenci na jeho prodej.
Nakupovat alkohol musíte za střízliva, jinak vám ho neprodají. Obchody s alkoholem jsou však blízko míst s potravinami, takže nehrozí dlouhé abstinenční příznaky.
Jak vám každý odpoví, v rozpálené zemi jako je Austrálie je nejlepší dát si pivo ledově studené a rychle ho vypít z malé sklenice či plechovky, aby nezteplalo. Pomáhají i pěnové chladicí obaly.
Jak na nákup piva? Můžete zakoupit TINNIES (plechovky) nebo STUBBIES (lahve s krátkým hrdlem).
Velikosti se liší podle oblasti:
JUG – 1 litr až 1140 ml
PINT – 568 ml
SCHOONER – 425 ml
MIDDY – 285 ml
HALF-PINT – 250 ml
SEVEN – 200 ml
PONY – 140 ml
Zakoupit můžete i celý CARTON (24–30 plechovek nebo lahví), 6pack nebo jednotlivě. Při koupi jednotlivých lahví dostanete pivo do papírového pytlíku.
Na veřejnosti platí zákaz pití alkoholu bez pytlíku – jinak hrozí pokuta!
Do hospody (PUBu) si můžete donést vlastní alkohol, pokud je na dveřích označení BYO – Bring Your Own. Ale připravte se na poplatek.
Pokud se opijete, obsluha vám místo dalšího piva nabídne vodu nebo kávu. V horším případě vás vyprovodí ven.
Po příletu do Austrálie vás překvapí nemálo věcí. Naprosto správné je tvrzení, že je to země protinožců, nicméně tvrzení, že "to, co u nás leží, tady stojí“ je naprosto lživé.
První, s čím se zde setkáte, je doprava. Jezdí se zde vlevo, a proto je potřeba se nejprve rozhlédnout vpravo a pak vlevo. Naštěstí Sydney počítá s tím, že je zde spousta turistů, a tak před každou křižovatkou a přechodem, je na zemi napsáno LOOK LEFT
(nebo RIGHT (to pro případ jednosměrek) a šipka, ve kterém směru se vlastně podívat.
To tu zůstalo z doby nadvlády Britského impéria. Jako i spousta dalších věcí, ale k těm se ještě dostaneme v dalších článcích.
Pokud řídíte automobil, je třeba si dat pozor na několik věcí. Pokud nemáte automatickou převodovku (a to tu má 90 % aut) je třeba dát si pozor na řazení, protože "jednička" se řadí směrem od sebe. Naštěstí pedály jsou jako u nás, jinak by to byl asi mazec. Dál je třeba si dát pozor na páčky u volantu. Nezřídka se nám na cestě po Northern Territory podařilo zapnout stěrače místo směrovek (protože i páčky na volantu jsou opačně), a to jste měli vidět, jak dostaly stěrače zabrat, na "plnej kotel" po suchém okně. Taky jsem se asi 2x přistihl, jak hledám řadící páku napravo od sebe, ale našel jsem jen dveře. Asi 2x jsme se dostali do protisměru, ale jen na chvíli a naštěstí nikdo nejel proti.
No a v neposlední řadě je potřeba si dát pozor na kruhových objezdech a v malých uličkách, neboť tam na křižovatkách platí přednost zprava!
Zaplat pánbůh, že někoho napadlo, přejít v Austrálii na metrický systém. Takže se tu používají km a ne míle, rovněž se váží v kg, a ne v librách.
Co se týče automobilů, silné postaveni zde má domácí automobilka HOLDEN, a nutno dodat, ze některé kousky jsou obzvláště povedené, jako například HOLDEN CAPRICE.
Dále je tu silné zastoupení FORD. a to zejména FORD FALCON a to díky taxi službě, která snad ani jiné vozy nemá. Hodně je to tu pod vlivem asijských automobilek jako TOYOTA nebo NISSAN. Z evropských je asi neúspěšnější BMW, občas se tu mihne MERCEDES nebo PORCHE. FIATA jsem tu viděl asi jen jednoho, a občas i VOLKSWAGEN. ŠKODA bohužel na tento trh ještě nepronikla, ale je to možná i tím Volkswagenem. Zato má ale dobré postavení na Novém Zélandu.
EDIT: Škodovka se vrátila na australský trh roku 2007, více se dozvíte v článku zde.
O co tu rozhodne není nouze, jsou auta, která v ulicích Prahy potkáte jen stěží, neřkuli vůbec. Například MASERATI, BENTLEY, FERRARI nebo CHRYSLER a můj nejoblíbenější kousek CHRYSLER 300C.
Není tu velký problém si nechat udělat australský řidičský průkaz, ale je to tu docela porod. Nejen proto, že musíte skládat celé zkoušky znovu, ale i proto, že to stojí nemalé peníze. Jsou tu 2 další alternativy. Jednou z nich, je mezinárodní řidičský průkaz, vydaný v Čechách, a platný na 3 roky pro oblast Oceánie. Druhá je, nechat si vystavit za $ 50 soudní ověření a překlad vašeho ŘP. Je poměrně smutné, že na to, že jsme v EU, není na plastové kartičce ŘP ani slovo anglicky, (to se zase někdo zamyslel hlavou ) a tak nemáte šanci nechat si to tu jako druhý doklad totožnosti.
Důležitou složkou dopravy jsou i přechody pro chodce. Jednak máte na přechodu naprostou přednost, a rozhodně to není jako u nás, že když auto odbočuje, a chodci zrovna přecházejí (a jsou dostatečně pomalí) auta udělají fik, fik, fik, a než dojde první chodec na druhou stranu, projede jich alespoň 5. Tady se auto ani nepohne, a pěkně způsobně čeká na to, až přejde poslední chodec.
Na sloupech u přechodu (stejně jako u nás) jsou tlačítka, po jehož zmáčknutí by mělo dojít k ovlivnění dopravy ve prospěch chodce. V Čechách jsem si toho nikdy nevšiml. Tady, pokud tlačítko nestisknete, nikdy vám nepadne zelená. Proste stojíte na přechodu a nic. To je asi zase pro urychleni osobní dopravy.