Mam z letosnich vanoc pomerne trpkou a smutnou zkusenost. Odcizili mi meho milacka Nokii N95 8GB. Byla to svym zpusobem i moje vina, ale je to proste tak.
Nebudu popisovat jak se to prihodilo, ale spise navod a osobni zkusenost, co delat, kdyz se to stane.
Jiste z vas kazdy slysel o tom, jak je dnes na tom nase policie dobre, ze vam mobil vystopuje jako cviceny ohař a nejdele do tydne ho vrati. Na to rychle zapomente. Ale nechci predbihat. Vsechno pekne poporadku.
Nokia N95 8GB
Kdyz zjistite, ze vam nekdo odcizil mobil, nejdrive oznamte tento fakt svemu operatorovi. Ten zablokuje bez okolku vasi SIM kartu a zabrani tak pripadnemu provolavani vaseho kreditu nebo pausalu. Touto blokaci samozrejme neprichazite o svoje cislo, operator vam vyda zpravidla zdarma sim kartu novou, se stejnym telefonnim cislem a to jeste se stejnym (nebo zachranenym kreditem )
Pokud vsak ztratite nebo vam bude odcizena sim karta vicekrat nez jednou do roka, muze si operator nauctovat az 500,-Kc za znovuvydani.
Zablokovani vam operator poskytne zdarma a to zhruba do 60ti minut od zavolani.
To je ta jednodussi cast.
Potom nasleduje pomerne pracna zalezitost na policejni sluzebne, kde musite vyvinout pomerne velky tlak, aby se tam s vami vubec nekdo bavil. V mem pripade jsem na sluzebne stravil cca 2 hodiny a z toho jsme asi 15 minut sepisovali protokol. Jinak jsem cekal a nevedel na co. Protokol musi byt sepsan jako trestni oznameni. Pokud sepisete jakekoliv jine oznameni, tzn. pripad bude zalozen pod jednaci cislo, na blokaci telefonu podle IMEI (vyrobniho cisla) klidne zapomente. Smysl teto cele akce totiz je snaha, ze pokud si z telefonu uz nezavolam ja, tak nikdo.
Tak se nam zase sesel rok s rokem a je cas na nove prani do noveho roku. Lonske prani, kdy jsme byli jeste nohama vzhuru, si muzete prohlednout tady.
Letos jsme se stavili na vanocnich trzich v Bratislave a ve Vidni, odkud je i nase vanocni fotografie. Je to konkretne z Videnskeho zamecku Schönbrunn.
Nasi kamaradi ze Sydney, Janka s Markem, se kterymi jsme prozili vicemene 3 roky zivota v Australii se u nas v Praze zastavili na prodlouzeny vikend.
Spolecne mame spoustu zazitku, napriklad dovolenou v Severnim Teritoriu, vylet na Jervis Bay, kde je udajne na jedne plazi nejbelejsi pisek na svete, vylet na lodi se spolecnosti Captain Cook Cruises, na kolech jsme navstivili Sydneysky Olympijsky park a absolvovali jsme spoustu dalsich drobnejsich vyletu
Protoze na
Marek, Janka a Gabika
na Václaváku
Slovensku meli hned nekolik statnich svatku spojenych s vikendem, rozhodli se volno vyuzit a prijeli.
My, jako spravni hostitele, jsme je protahli mestem, aby nacerpali take nejake vedomosti o Praze a o jeji historii.
Prosli jsme ta nejzajimavejsi mista v Praze, takovy Klasika okruh. Zacali jsme na Vaclavskem namesti, kde zrovna probihala vystava ke kulatemu 40. vyroci okupace Ceskoslovenska okupace “spratelenymi” armadami Varsavske smlouvy. Soucasti teto akce bylo nainstalovani tanku sovetske armady pred budovou Narodniho muzea. Ten byl umisten presne hodinu po pulnoci, ctyricet let pote, co na Ceskoslovenskou pudu vstoupili prvni okupanti. Mimochodem, bily pruh, ktery meli na sobe namalovány tanky okupacnich vojsk, mel odlisit tyto tanky od tanku ceskoslovenske armady, ktera pouzivala stejnou techniku.
Nenavidite ridice, kteri maji na znacce auta treba 5A5 5050?
Nebo naopak touzite mit svoji registracni znacku odlisnou od ostatnich?
Jestlize jste odpovedeli alespon na druhou otazku Ano, tak pokracujte ve cteni.
Behem naseho zivota v Australii, jsem dostal jakousi “uchylku” na sbirani SPZ (statnich poznavacich znacek), nebo chcete-li po novu RZ (registracnich znacek). Ne, ze bych je sbiral fyzicky (jako se to povedlo kamosce Kátě, kdyz jsme se vraceli z Jervis Bay nedaleko Sydney), ale fotim si je.
Hrozne se mi totiz libi, ze pokud si chcete svuj vuz od ostatnich odlisit, neni to tu
VW New Beetle (bug = brouk)
problem a za patricny poplatek si neco podle sve predstavy poridit. Konkretne je to AU$ 30 za objednavku a kazdorocne AU$ 430 – 500 podle druhu znacky. V prepoctu na koruny pri soucasnem kurzu je to nejakych 7000,-. Jedinou podminkou je, ze znacka jeste neexistuje. Na vyber je krome volby az sesti znaku i velka paleta ruznych barev (jak se muzete presvedcit na konci tohoto clanku).
U nas zacalo Ministersvo dopravy o takove veci take uvazovat a vypada to, ze by se to od roku 2009 mohlo spustit.
Dosud, pokud jste chteli mit zajimava cisla na sve RZ, museli jste jednak dobre nekoho znat na Magistratu ( drive Dopravni Inspektorat ) a za druhe zamozrejme neco “zatahnout” jinak by to neslo, ze?
Protoze tomu je jiz nejaka chvile, co jsem napsal nejaky clanek, rozhodl jsem se to napravit. Ne, ze by nebyl cas, nebo temata, ale bylo to predevsim prechodem na novy vlastni server. Taky byl web zhruba mesic mimo provoz diky nejakemu sikulovi z hostuju.cz a kdyz se to nakonec
spustilo, web se chybne zobrazoval v ruznych prohlizecich. Ted uz je ale vsechno v poradku.
Takze k tematu.
Rekli jsme si, ze by nebylo spatne vytvorit si nejake statistiky ohledne naletanych kilometru (resp. mili) letadlem, ujetych kilometru autobusem, autem, nebo vlakem, proste kolik jsme toho celkem za ty 3 roky stravene v Australii nacestovali.
Co se tyce letani, v CR jsme neletali vubec, vyjma jednoho letu z Preveza (Recko) do Prahy (i ten je rovnez zahrnut do seznamu).
V Australii je letani vyslovene nutnost, protoze mnohdy neexistuje jina moznost jak se na velke vzdalenosti prepravit. Navic se ani nejedna o drahou dopravu, autem by vas to vyslo casove i na finance rozhodne vic.