Australia 2005 - 2008

Nový Zéland vybírá novou státní zástavu
Publikováno: Tuesday, 08.09. 2015 - 01:19:33
Téma:


Nový Zéland vybírá novou státní zástavuVláda Nového Zélandu se rozhodla, že je čas skoncovat s vazbou na Spojené království a vyměnit vlajku , kterou si stejně většina lidí plete s tou Australskou.
Stávající symbol vlaje nad hlavním městem Wellingtonem od roku 1902, ale již o pět let později se Zéland osamostatnil, i když formálně je stále pod vládou Alžběty II.
Nacionalisté celou záležitost vidí jako příležitost zbavit se Union Jacku (co to je a jak vznikl si přečtete zde) a zvolit si symbol vlastní. Převažuje návrh zahrnující v sobě stříbrnou kapradinu, se kterou vystupuje na hrudi například jeden z nejúspěšnějších ragbyových teamů All Blacks.

Nakonec věděli jste, že pro Nový Zéland to nebude první změna, ale již čtvrtá? Toto jsou tři předchozí, a jaká bude další, na to si ještě chvilku počkáme.

1835
1840
1902
2015 ?
1835
1840
1902
2015 ?Do 16/07/2015 se měli možnost prezentovat všichni kandidáti se svými nápady. Těch se sešlo přes 10.000. V návrzích se nejčastěji objevují pták Kiwi, kapradina, stávající Jižní kříž a spousta dalších, kde se mísí různé barvy a tvary.
Mezi odpůrce novot patří především váleční veteráni, jejichž spolubojovníci umírali právě pod touto zástavou, a také ti, co mají pocit, že se kapradina na černém poli příliš podobá pirátské vlajce se zkříženými hnáty a nebo vlajce Islámského státu.

V období od 20.listopadu do 11.prosince se všichni Novozélanďané vyjádří k novému státnímu symbolu v referendu.
Uvidíme jak to tedy nakonec dopadne.

P.S. Když se podíváte na některé výtvory a uvědomíte si, že by je mělo nakreslit dítě v základní škole…


Klikni zde pronejlepší návrhy vlajek (ENG PDF 428 kB)


Mimochodem, člověk si to dnes ani nijak zvlášť neuvědomuje, ale Nový Zéland není první zemí, která se zbavuje z levého horního rohu Union Jacku. Tady je přehledně několik příkladů.Nový název pro ostrovy
Jak se to tak sešlo, dostaly i ostrovy Nového Zélandu nového pojmenování. Označení Severní a Jižní ostrov jsou sice zažité, nikoliv však oficiální termíny. Oficiálně budou tedy pojmenovány maorskými názvy. Pro Severní ostrov je vybrán název Te Ika-a-Maui (Ryba Mauiho nebo také Velká ryba Mauiho) a pro Jižní bylo vybráno Te Wai Pounamu, což znamená Vody zeleného kamene.
Jestli se vám zdají názvy komplikované a dlouhé, mrkněte se sem (na stránce dole) a rázem se vám to bude zdát tak jednoduché, jako byste nikdy nic lehčího nečetli. Oficiální stanovisko jestli to tak bude, má být vyřčeno rovněž koncem roku.

No a pokud si chcete přečíst něco o Zélandu a naší cestě…

Pro začátek naší cesty (část první) klikněte ZDE

Pro pokračování naší cesty (část druhá) klikněte ZDE

Informace a některé fotografie k článku byly čerpány ze serverů govt.nz a idnes.czTento článek si můžete přečíst na webu Australia 2005 - 2008
http://australia.hexaghon.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://australia.hexaghon.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=108