Australské vlajky
Publikováno: Sobota, 26.04. 2008 - 11:00:00 Téma:
Australské vlajky
Urcite se divite, proc je nazev tohoto clanku Australske vlajky. Kolik jich asi tak Australie ma? Mozna se budete divit.
Protoze je Australie dost velky kontinent ( i kdyz nekteri by rekli, ze je to nejvetsi ostrov na svete; pro predstavu se podivejte na obrazek v porovnani s Evropou ) a tak kazda jeho cast ma svoji vlastni zastavu.
Vsechno zacalo 29.dubna roku 1901, kdy vlada Commonwealthu vypsala soutez na design statni vlajky. Seslo se celkem 32.823 navrhu.
Z tech na zaklade prisnych kriterii, ktere mimo jine posuzovaly navaznost na historii, heraldiku, zvlastnosti atp., bylo 19.zari vybrano 5 navrhu, ktere se podobaly designem, a podle komise byly nejlepsi. Cena, kterou si techto 5 vyhercu rozdelila byla 200 liber ( na tehdejsi dobu slusna castka. Kazdemu tedy pripadlo 40 liber ( coz uz tak slusne nebylo )
Kazdy symbol na vlajce ma svuj vyznam. Pet hvezd znazornuje souhvezdi Jizni kriz a jasne tak definuje polohu Australie na jizni polokouli. Nejvetsi hvezda na vlajce je vlajkou Commonwealthu ( co to je ctete nize ) a symbolizuje se svymi sedmi hroty federaci sesti statu a sedmym jsou oznaceny vsechny australske staty.
Commonwealth (celym oznacenim Commonwealth of Nations, cesky Spolecenstvi narodu) je volne sdruzeni Velke Britanie a jejich byvalych dominii a kolonii. ( na mapu se muzete podivat zde ). Do roku 1931 Commonwealth nesl oznaceni Britske imperium, v letech 1931-1947 pak Britske spolecenstvi narodu. Dnes se oznaceni Commonwealth pouziva na celou dobu existence tohoto spolecenstvi, jehoz formalni hlavou je britsky panovnik, v soucasnosti tedy Elizabeth II. Dnes je clenem tohoto spolecenstvi 53 zemi a dale zavisla uzemi pod spravou Velke Britanie, Australie, Noveho Zelandu a Kanady.
Statni vlajka Australie vypada tedy takto:
Dalsi vlajku, kterou vyzadovala vlada spolecenstvi byla vlajka, kterou by pouzivali obchodni a prepravni lode. Vlajka musela byt stejneho vzhledu a tak se pouze zmenila barva modreho pole za cervene.
Vlajka pro obchodni lode vznikla roku 1908 a vypada takto:
Vlajka pro australske namornictvo od roku 1967 je take svym zpusobem zrcadlem k narodni vlajce, ale barvu pole zmenila na bilou s modrymi hvezdami ( bile by tam asi nebyly videt ).
Rovnez i letectvo vyzadovalo svoji zastavu a tak i oni ziskali tu svoji, tentokrat ve svetlemodrem provedeni, ktera je charakteristicka pro leteckou obranu. Vlajka vznikla jiz roku 1948 a roku 1981 dostala do praveho dolniho rohu cerveneho klokana ( symbol Australie ) v modrem a bilem kruhu, symbolem pro RAAF letadla. Vlajka pro letectvo tedy vypada nasledovne.
Samotna Australie je rozdelena na 7 casti – NSW ( New South Wales ), QLD ( Queensland ), NT ( Northern Territory ), WA ( Western Australia ), SA ( South Australia, VIC ( Victoria ),TAS ( Tasmania ) a ACT ( Australian Capital Territory ). Kazdy stat ma svoji vlastni zastavu a tady je jejich prehled:
NSW ( hlavni mesto Sydney )
Statni vlajka NSW byla prijata roku 1876 a predstavuje vyraznou formu Jizniho krize na krizi Svateho Jiriho se zlatym lvem Anglie uprostred.
QLD ( hlavni mesto Brisbane )
Kralovska koruna uprostred maltezskeho krize byla schvalena jako zastava Queenslandu v cervenci 1876. Tvar krize se podoba nejvyssimu vojenskemu vyznamenani Australie medaili za chrabrost.
NT ( hlavni mesto Darwin )
Severni teritorium pouziva ve znaku Stuartovu poustni ruzi a Jizni kriz na cernem poli. Cerna, bila a okrova vlajka byla prijata v 1978, kdyz tomuto uzemi byla udelena samosprava.
WA ( hlavni mesto Perth )
Vlajka cerne labute ve zlutem kruhu na modrem poli se jako statni znak pouziva od roku 1830.
SA ( hlavni mesto Adelaide )
Prijetim symbolu tuhýka sediciho na vetvi eukalyptu ve zlutem poli, symbolizujicim vychazejici slunce roku 1904, nahradila SA puvodni symbol setkani lodi Britannia s domorodci z roku 1878. Je to tim padem nejmladsi statni symbol.
VIC ( hlavni mesto Melbourne )
Vlajka Victorie datuje se od 1877 a hvezdy Jizniho krize jsou ponekud jinak. Jisi se deinou hvezdou, ktera neni 7-cipa ale pouze –cipa. Vlajce dominuje kralovska koruna. Oba staty Victoria a Queensland byly pojmenovany jako pocta kralovne Victorii.
TAS ( hlavni mesto Hobart )
Cerveny lev, ukazuje spojeni s rodnou zemi a byl prijat v zari 1876 jako hlavni rys tasmanske vlajky. Cerveny lev se take objevuje i na vysostnych znacich hlavniho mesta Hobart.
ACT ( hlavni mesto Canberra je zaroven hlavnim mestem Australie )
V breznu 1993 tato modrozlata kombinace byla prijata vladou ACT za statni symbol. Na leve strane je v modrem poli Jizni kriz. V pravem zlatem poli se nachazi 2 labute, ktere predstavuji domorode a evropske obyvatele Australie. Uprostred je pak erb mesta Canberra.
Vsechny vlajky maji v levem hornim rohu tzv. Union Jack. Union Jack je pojmenovani pro vlajku Spojeneho kralovstvi Velke Britanie a Severniho Irska. V minulosti byla pouzivana ve vsech zemich byvale britske rise. Jeji soucasny vzhled pochazi z roku 1801.
Spravny anglicky nazev pro vlajku Spojeneho kralovstvi by mel byt Union Flag, tedy vlajka unie. Jack je namornicky termin pro vlajku umistenou na stezni lodi a spojeni Union Jack by tedy melo byt spravne uzivano pouze ve spojeni s lodni vlajkou. Avsak vzhledem k historickemu vyznamu britskeho namornictva pro celou zemi preslo namornicke oznaceni do bezneho jazyka a pouziva se dodnes.
Jak vlastne vznikla britska vlajka se muzete podivat na nasledujicim obrazku. Sam jsem nemel predstavu. Zajimave
Timto vsak vycet vlajek jeste nekoncime. Domorode obyvatelstvo nazyvane v anglictine Aboriginci, coz v prekladu do cestiny v podstate znamena domorodci, maji rovnez svoji zastavu.
Australsti domorodci velice trpeli prichodem novych kolonizatoru z Evropy. Jejich vlajka byla uznana roku 12.cervence 1971, kdy byla vyvesena Narodni den domorodcu na Victoria Square v Adelaide. Posleze byla pouzita roku 1972 na “stanovou ambasadu” v hlavnim meste, kde bojovali domorodci za sva prava. Ambasada tam stoji dodnes, i kdyz pravda ne stanova, a boj za prava je jiz spis symbolicky.
Australie, to neni pouze kontinent sam o sobe, ale k Australii patri cela rada mensich ci vetsich ostrovu. Ty, ktere jsou neobydlene ( az na jednu vyjimku ), jsou vetsinou pod vlajkou toho statu, ktery si na ne cini narok. V pripade Australie jsou to:
Cocos (Keeling) Islands ( mapa zde )
The Cocos (Keeling) Islands je jedine stale obydlene misto (vyjma Norfolku a Vanocnich ostrovu ) mimo pevninskou cast Australie. Tato mala skupinka ostrovu lezi v Indickem oceanu zhruba 2200km vzdalena od Zapadni Australie. Ostrovy maji dohromady 14 ctverecnich kilometru a maji priblizne 600 obyvatel.
Australian Antarctic Territory ( mapa zde )
Australské antarkticke uzemi je skoro tak velke, jako cela Australie, ale jen ma jen prechodne obyvatele, vedce a vyzkumniky na trech hlavnich zakladnach (Mawson, Davis, a Casey).
Coral Sea Islands Territory ( mapa zde )
Coral Sea Islands Territory je skupina utesu a malych atolu v Koralovem mori za Queenslandskym barierovym utesem. Je obvykle domovem pro tri meteorology na jiznim Willisove ostrove.
Heard and McDonald Islands ( mapa zde )
Heard a McDonaldovy ostrovy jsou neobyvana skupina skalnatych ostrovu v Jiznim indickem oceanu, 4000 km od Zapadni Australie.
Ashmore and Cartier Islands ( mapa zde )
Ashmore a Cartierovy ostrovy se skladaji ze dvou malych neobyvanych atolu v Timorskem mori, priblizne 300 km severovychodne od regionu Kimberley v Zapadni Australii.
Potom existuje nekolik ostrovu, ktere jsou sice pod vladou Australie, ale maji vlastni zastavu.
Torres Strait Islands ( mapa zde )
Vlajka, navrzena ostrovanem Mr. Bernard Namokem, byla prijata roku 1992. Zelena reprezentuje ostrovy, modra more a cerna mistni Melanesianske obyvatelstvo. Oblouk na vlajce je stylizovana pokryvka hlavy tanecniku, znama jako DARI a peticipa hvezdy odkazuje na pet hlavnich ostrovnich zon. Nekdy je vykladana jako symbol "Zrozeni ze svetla" - Krestanstvi.
Norfolk Island ( mapa zde )
Britove se dvakrat pokusili tento ostrov prebudovat na trestaneckou kolonii (1788-1814 a 1825-55), bohuzel vsak bez uspechu. Roku 1856 byl ostrov osidlen obyvateli ( vetsinou potomky vzbourencu lodi Bounty ) ostrova Pitcairn.
Christmas Island ( mapa zde )
Ostrov byl pojmenovan roku 1643 diky dnu sveho objeveni. V roce 1958 byla svrchovanost ostrova prenesena z Britanie na Australii. Temer dve tretiny ostrova jsou prohlaseny za narodni park.
Doufam, ze jste se dozvedeli take neco zajimaveho, jakozto i ja, kdyz jsem tento clanek pripravoval.
|
|
|
|