Australia 2005 - 2008

Macau
Publikováno: Neděle, 17.08. 2008 - 07:00:00
Téma:


CESTA PO ASII (HONG KONG, MACAU, CHINA)


Macau



13/07/08 Macau
Protoze nedaleko Hong Kongu se nachazi jeste jedna mala zemicka, rozhodli jsme se pro jeji navstevu. Jmenuje se Macau ( cesky Macao ). V podstate se jedna o miniaturni zalezitost. Stat ma rozlohu 23,5 km2 a lezi na poloostrove
Gabika pred A-Ma Temple
Macau a dvou ostrovech Taipa a Coloane. Zije zde asi 450.000 obyvatel a diky tomu ma tato zeme nejvyssi hustotu populace na svete.

Vzdalenost od Hong Kongu je 60 km, neco malo pres hodinu jizdou lodi. Z HK odjizdeji 2 spolecnosti.
Tou prvni je First Ferry, ktera odjizdi z Kowloon z China Ferry Terminalu. Ta druha, jejichz sluzeb jsme vyuzili pri zpatecni ceste, je TurboJet, ktera ale pristava na ostrove Hong Kong a tak musite na pevninu jeste pouzit ferry.
My jsme zvolili prepravu blize nasemu ubytovani, tedy First Ferry. Jelikoz jsme na misto dorazili asi v deset, listky byly k dispozici az na 11:30 normalni tridou. To by znamenalo velke zdrzeni, protoze jsme meli Macau pouze jako jednodenni vylet a jeste je treba pocitat s cestou zpet.

Samozrejme byla k dispozici i trida prvni ( za HK$223/osoba ), coz jsme nakonec vzali s ohledem na casovou usporu.
Santa Casa de Misericordia
Svatý dum milosrdenství
Pohodli bylo tedy mega a jeste jsme vyfasovali nejakou svacinku. Po zhruba hodinu dlouhe jizde jsme se dostali ke brehum Macaa. Viza tu nejsou potreba, takze vstup byl vicemene formalitou.

V pristavisti je samozrejme spousta nahanecu, co nabizi odvoz kamkoliv, nebo alespon pruvodce. My vsak verni sve tradici na nabidky nereflektujeme a v mistnich informacich zistavame mapu statu.

Prvnim cilem je nevzdalenejsi chram A-Ma ( A-Ma Temple ), kam se dostavame autobusem 10A za 5 Patacas. Da se ale platit i HK dolary, a pomer je zhruba stejny. Bohuzel stejne jako v HK je jizdne vyzadovano presne a tak je tu problem. Hazeme tam o neco vice drobnych nez je nutne a vic to neresime. ( da se to resit podobne jako v Hong Kongu predplacenou kartou, ale na jeden den se to rozhodne nevyplati )
Z A-Ma Temple ( vstup zdarma ) je to co by kamenem dohodil k Macau Tower, tedy k Macauske vezi, ktera je desatou nejvyssi volne stojici vezi na svete ( osmou v Asii ) a nachazi se v nejjiznejsi casti Macau. Tu jsme vsak pro neprizen pocasi vynechali.
Klasická ulicka v Macau
Odtud jsme pokracovali po ulici Cakada da Barra az na Lilau Square, kde mel byt Mandarin House. Ten jsme sice nasli, ale byl v rekonstrukci a tak jsme meli smulu. Ulice se dal jmenuje Rua Padre Antonio, po ktere se dostanete ke kostelu Sv.Lawrence.

Asi bych mel vysvetlit ty nazvy ulic, protoze vam urcite nepripadaji cinske, ale portugalske.
Je to proto, ze roku 1553 Portugalci podplatili místní vládní uredníky v Kuang-tungu a získali povolení kotvit v prístavu Macao a obchodovat. V roce 1557 se zacali usazovat v okolí. V období po l. opiové válce roku 1840 Portugalci využili slabosti vlády dynastie Cching zmocnili se sousedních ostrovu Taipa a Coloane. V roce 1887 donutila portugalská vláda dynastii Cchingu, aby podepsali návrh smlouvy o cínsko-portugalském setkání a následne poté v Pekingu cínsko-portugalskou smlouvu, která ustanovovala, že „Portugalsko bude spravovat Macao a prilehlé oblasti na veky jako kterékoliv jiné jim ovládané území“. Od té doby Portugalsko okupovalo Macao.
Výsledkem dlouhodobého úsilí vlády CLR o zmenu tohoto stavu bylo v roce 1987 parafování spolecného cínsko-portugalského prohlášení o tom, že 20. prosince 1999 obnoví CLR svou suverenitu
Místní specialita:
Nasládlé veprové maso v plátcích
nad Macaem. To se uskutecnilo cínská vláda obdobne jako v prípade Hongkongu také zde uplatnuje principy „jedna zeme, dva systémy“, „správa Macaa obyvateli Macaa“ a „vysoký stupen autonomie“.
(zdroj: wikipedia)

Jeste jsme stihli navstivit Senatni namesti ( Senado Square ) administrativni centrum byvale portugalske spravy, kde byla vystava soch na pocest Olympijskych her v Pekingu, Divadlo Dom Pedra V., postaveneho roku 1860 na namesti Sv.Augustina, a zejmena pamatku, kterou nelze pri navsteve Macau minout. Ruiny kostela Sv.Pavla ( St.Paul’s Ruins ).
Ten byl postaven roku 1602 vedle prilehlych Jezuitskych koleji. Fasady z kamene byly vytesany behem let 1920-27 japonskymi krestany a domacimi kameniky. Po vyhnani Jezuitu byly koleje vyuzivany jako kasarna, roku 1835 vypukl v kuchynich kasaren pozar, ktery znicil nejen cela kasarna ale i cele telo kostela. Dnes tedy z neho muzeme videt pouze predni stenu a zaklady.
Misa pred St. Paul’s Ruins
Behem rekonstrukcnich praci v letech 1990-95 byla zadni cast ruin pretvorena na muzeum.
Kdysi byl tento kostel nejvetsi krestanskou stavbou Dalneho vychodu.

Jeste si nenechavame ujit mistni specialitu, nasladle veprove maso v platcich a v nekolika korenenych prichutich.

Jelikoz cas pomerne pokrocil, vydavame se opet autobusem do pristavu. Na cislo se neptejte, (myslim, ze to bylo c.17 ), protoze jsme se doptali domorodcu.
Do Hong Kongu prijizdime uz za tmy a tak Symphony Of Lights vidime pri ceste ferry na pevninskou cast Kowloon.

Jeste dve zajimavosti stoji za zminku. V Macau muzete pomerne rychle utratit svoje celozivotni uspory. Proc? Kasina. A to na temer kazdem rohu. Hlavni financni prijmy statu plynou z hrani hazardnich her a navstev kasin. Tvori az 40% HDP. Nejznamejsi kasina jsou Lisboa a Sands.

Tou druhou zajimavosti je, ze se tu kazdorocne porada zavod Macau Grand Prix Formule 3 a dalsich doprovodnych zavodu. Letos se jede 55.rocnik a uskutecni se 13.-16.11.2008.


Tento vylet jsme absolvovali v ramci pobytu v Hong Kongu. Pokud se o nem chcete dozvedet vice, kliknete zde.

Pokud mate zajem podivat se, kde se Macau vlastne naleza a jaka byla nase trasa, kliknete na mapu zde.

Pro pokracovani naseho dobrodruzstvi, tentokrate na uzemi Cinske Lidove Republiky, kliknete tady (I.cast) nebo tady (II.cast).







Tento článek si můžete přečíst na webu Australia 2005 - 2008
http://australia.hexaghon.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://australia.hexaghon.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=87