Australia 2005 - 2008

Maritime Museum
Publikováno: Sobota, 27.02. 2010 - 17:45:29
Téma:


Maritime Museum



Tak jsme taky konecne vyrazili do blizkeho Maritime Museum ( Namorni muzeum ). Pocasi nebylo nic moc a tak se to na prohlidku muzea celkem hodilo.
Jak se k muzeu dostanete, kliknete zde. Pro mapu muzea, kliknete zde (PDF 0,2 MB).

Vyrazili jsme s Danielem a Markem s Jankou, kteri se vratili ze sveho putovani po Japonsku, ktere, nebojim se rici, absolvovali temer v nasich slepejich .

Do samotneho muzea je vstup ZDARMA a plati se pouze vstup na lodi, ktere jsou soucasti muzea ( nikoliv vsak vnitrni expozice ).
Lodi jsou kolem muzea k dispozici hned ctyri. Bitevni HMAS Vampire D-11, ponorka HMAS Onslow S-60, replika lodi HMB Endevour, a plachetnice James Craig.
Jelikoz bylo malo casu ( lode zaviraji driv, nez muzeum ), vyrazili jsme rovnou na palubu. Tedy lepe receno na paluby, protoze jsme si zakoupili listek ( tzv. Navy Ticket ) na bitevni lod a ponorku za $18 osoba ( po studentske sleve za $9 ).
K dispozici jsou i dalsi listky, za $30 tzv. Big Ticket, ktery vas opravnuje ke vstupu na vsechny ctyri vyse uvedene lode, nebo samostatne listky na Endevour ($15) nebo James Craig ($10).

Uprimne receno, kdyz se divate na film, kde hlavni roli ma ponorka, clovek si ani nedovede predstavit, jak maly je to prostor. Nekolikrat jsme se uspesne prastili do hlavy a to nebylo ani za nejake akce, kdy by nas ohrozoval nepritel a ani na palube nic nehorelo . Po shlednuti a otestovani nekolika malo kavalcu, ktere byli k dispozici, rovnez clovek nabyde dojem, ze posadka musela byt sada trpasliku, protoze me, pri me vysce 187cm chybelo na posteli minimalne 30cm, a to jsem se nijak zvlast neprotahoval. Chudaci spolunocleznici .
Ponorku jsme prolezli skrz naskrz. Tedy samozrejme jen tam, kam se smelo alespon nahlednout. Na zaver jsme se dozvedeli nekolik zajimavych informaci primo od clena posadky, ktery tu dela pruvodce a hlidace v jednom. Treba zajimavost, ze ponorka dokaze vydrzet pod vodou i nekolik tydnu, a ze je tam potom “smrad jak ve vopicarne” .

Prohlidka bitevniku byla take zajimava, ale u vsech myslim prevladl nazor, ze ponorka je proste ponorka .
Posledni casti bylo tedy samotne muzeum, ktere obsahuje nejen spoustu artefaktu, jako minci, satu, sperku, ale jet u i expozice o lovu velryb, jak se menila moda plavek, spousta dobovych fotografii, pricemz nam nejzajimavejsi prisly fotografie, ktere srovnavali soucasnou podobu Sydney a tu minulou. Dozvite se tu soustu informaci o surfovani a ke shlednuti je tu i spousta zmensenin lodi.
Jedna ze zmensenin je i lod HMAS Sydney, ke ktere se vaze jeji smutny osud. Bitevnik HMAS Sydney, ktery behem II. Svetove valky bojoval na zapade Australie, se 19.listopadu 1941 dostal do tezke palby s nemeckym kriznikem Kormoran. Obe lode se navzajem potopily a vsech 645 clenu posadky HMAS Sydney zahynulo. Jen se nevedelo kde. Vraky obou lodi byly objeveny az pred par tydny ( Kormoran 12/03/2008 a HMAS Sydney 16/03/2008 ) zhruba 150km zapadne o Shark Bay v Zapadni Australii.

Na zaver bych rad zminil, ze prestoze jsme vyrazili na akci, u ktere se predpokladalo foceni, ja s Gabcou jsme si vsimli, ze nemame fotak az v Darling Harbouru , Janka s Markem spolehali s fotakem na nas a Daniel mel sice svoje “delo” po ruce, ale po nekolika snimcich mu dosly baterie , takze nakonec jsme museli vzit zavdek mojim mobilem, ktery ma sice slusnych 5MPix, ale srovnavat se to s klasickym fotakem neda. Takze omluvte snizenou kvalitu nekterych fotografii.


















To je pohoda, zase se válet :-) Jéééé, podobný budík mám doma















Ten kapitán, ten se má Rekne mi nekdo, kam jste dali okno?
















Pohled na stejné mesto + - 45 let Torpédové komory


Profesionální surfari








Tento článek si můžete přečíst na webu Australia 2005 - 2008
http://australia.hexaghon.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://australia.hexaghon.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=102