Australia 2005 - 2008

V Austrálii se žije blaze
Publikováno: Tuesday, 23.02. 2010 - 09:07:44
Téma:


V Austrálii se žije blazeNahodou jsem narazil na zajimavy clanek, kde autor rozebira data zverejnene spolecnosti The Legatum Institute, ktery sestavuje zebricek prosperity a blahobytu obcanu, takzvany Prosperity Index.

Austrálie tento zebricek vede, coz muzeme naprosto s klidnym srdcem potvrdit. Cesku patri za rok 2008 v tomto zebricku 23. pricka.

Za rok 2008 bylo hodnoceno 104 zemí světa dle 44 různých ukazatelů. Data jsou čerpány od nejvýznamnějších mezinárodních institucí jako WTO, Světová banka, OECD a další. Výsledný index zohledňuje výsledky daných zemí ve všech sledovaných ukazatelích kombinující blahobyt občanů nejenom po materiální stránce, ale hodnocena je i úroveň země po zdravotní a sociální stránce, přístup občanů ke vzdělání a samozřejmě míra osobní svobody. Nejlépe se tak žije v členských zemích Evropské unie, kterých je v první patnáctce hned devět.

Hlavní hodnocené ukazatele

Mimo ekonomické hlediska jako je průměrná výše příjmu občanů v paritě kupní síly, míra nezaměstnanosti, hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele, otevřenost domácí ekonomiky a další je hodnocena i kvalita života (např. očekávaná délka života, rozvodovost, počet vysokoškoláků, životní prostředí, osobní svoboda, korupce a další). Tyto aspekty jsou velmi důležité, protože spokojený člověk potřebuje být zdravý, mít čas na své koníčky a cítit se svobodně.

Životní úroveň v EU je velmi vysoká

Nejvyšší životní úroveň je v členských zemích Evropské unie, kterých je v první patnáctce hned devět. Samozřejmě potom všechny země Skandinávie. Především země Skandinávie se umisťují ve všech důležitých světových hodnocení od různých institucí na předních místech. Proč? Očekávaná délka života je ve všech těchto zemích jedna z nejvyšších na světě. Občané mají nejvyšší osobní svobodu. Státní omezování je minimální. Ve všech zemích Skandinávie je nízká míra kriminality a korupce. Životní prostředí je velmi krásné a domácí vláda (např. nejvyšší ekologické daně, nutnost výrobců dodržovat přísné ekologické normy…) a hlavně občané o něj pečují. I ekonomické vysvědčení mají severské země velmi dobré – míra nezaměstnanosti je zde dlouhodobě nízká, průměrná mzda v paritě kupní síly je z členských zemí OECD mírně nadprůměrná, stejně jako HDP dosahované v paritě kupní síly na jednoho obyvatele.

Proč je Austrálie první?

Pro Austrálii patří stejné hodnocení jako pro země Skandinávie. Austrálie patří dlouhodobě mezi nejvyspělejší země světa. Domácí ekonomika je nadprůměrná a hospodářské prostředí stabilní. K tomuto růstu napomáhá nejvíce kvalifikovaná vícenárodní pracovní síla. Postoj k cizincům je velmi přátelský. Hlavním pozitivem Austrálie však je optimistická nálada občanů. Austrálie se dá charakterizovat jako země, kde nic není pro nikoho problém.

Česko = 23. místo

V hodnocení 104 zemí světa patří za rok 2008 Česku 23. místo (12. místo z členských zemí EU) společně se Slovinskem. Až za námi tak skončily např. tyto země: Itálie, Řecko, Kuvajt, Portugalsko či naši sousedé Polsko a Slovensko. Česko tak obstojí i v porovnání s nejvyspělejšími zeměmi světa. V Česku je dokonce nejméně sociálně vyloučených občanů, kvalitní zdravotnictví a sociální systém. Zvyšuje se očekávaná délka života a domácí ekonomika patřila v posledních sedmi letech k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa.

The Legatum Prosperity Index 2008
Pořadí Země Vlajka
1 Austrálie
2 Rakousko
2 Finsko
4 Německo
4 Singapur
4 USA
7 Švýcarsko
8 Hong Kong
9 Dánsko
9 Nový Zéland
11 Nizozemí
12 Švédsko
13 Japonsko
14 Belgie
14 Kanada
14 Francie
14 Norsko
14 Velká Británie
19 Izrael
20 Irsko
21 Taiwan
22 Španělsko
23 Česko
23 Slovinsko
25 Itálie
26 Korea
27 Chile
28 Spojené Arabské Emiráty
29 Malajsie
30 Kuvajt
31 Argentina
31 Slovensko
33 Portugalsko
34 Řecko
35 Thajsko
36 Estonsko
36 Uruguay
38 Kostarika
38 Polsko
38 Jihoafrická Republika
41 Maďarsko
41 Lotyšsko
43 Brazílie
43 Mexiko
45 Botswana
45 Saudská Arábie
47 Rumunsko
48 Chorvatsko
49 Tunisko
50 Jordánsko


Klikni zde pro zobrazeni Tabulky poradi narodu 2008 (PDF, 0,2 MB)

A co rici zaverem? 23. misto je sice pekne, ale Australie je Australie.

Informace k clanku byly cerpany ze serveru finance.cz a li.comTento článek si můžete přečíst na webu Australia 2005 - 2008
http://australia.hexaghon.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://australia.hexaghon.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=100